Návrh nového zákona o Rozhlasu a televizi Slovenska (RTVS), který připravilo slovenské ministerstvo kultury, podle České televize (ČT) posouvá charakter tohoto slovenského média od veřejnoprávního ke státnímu. Některá ustanovení chystané úpravy jsou navíc v rozporu s Evropským aktem o svobodě sdělovacích prostředků (EMFA), kterým se v současné době zabývá Evropský parlament, uvedlo dnes vedení ČT v čele s ředitelem Janem Součkem v reakci na navržené změny týkající se slovenské veřejnoprávní instituce.
Návrh slovenské vlády Roberta Fica ohledně RTVS počítá mimo jiné s výměnou vedení, silnějším vlivem státu na tuto instituci nebo se zřízením nové rady pro dohled nad jejím programem. Proti připravovaným změnám se na Slovensku dříve vyslovily opoziční strany a záměry kritizovala i samotná RTVS, která je označila za snahu podřídit veřejnoprávní média politické moci. Ředitel Českého rozhlasu (ČRo) René Zavoral v souvislosti s navrženým zákonem hovořil o likvidaci nezávislého média.
ČT ve svém stanovisku k situaci poukazuje na to, že nová rada Slovenské televize a rozhlasu je koncipována spíše jako orgán správní než kontrolní a je obsazovaná podle politického klíče, zčásti přímo jmenováním členem vlády. Není podle ní tedy jasné, proč je podle obdobného politického klíče vytvářený další správní orgán, jehož pravomoci směřují do programové oblasti. „Za nejrozpornější ustanovení obsažené v návrhu zákona považuje Česká televize explicitní možnost odvolání generálního ředitele bez udání důvodu. Všechny výše uvedené skutečnosti lze považovat za znepokojující,“ konstatovali zástupci ČT.
Současně doplnili, že současná RTVS je respektovaným členem Evropské vysílací unie (EBU) a podle průzkumů patří k nejdůvěryhodnějším zdrojům informací na Slovensku.
TZ/ČTK
Zdroj: eGOVERNMENT NETWORK NEWS