Čistý zisk bank v 1. čtvrtletí klesl o 2,4 miliardy na 21,12 miliardy Kč

Bankám a spořitelnám v Česku v letošním prvním čtvrtletí klesl meziročně souhrnný čistý zisk o 2,4 miliardy Kč na 21,12 miliardy korun. Vyplývá to z dat, která zveřejnila Česká národní banka. Aktiva bank podle nich činila ke konci března 9,745 bilionu korun, což je o 840 miliard více než na konci roku.

“Ziskovost bankovního sektoru meziročně ovlivnila řada vlivů od vyšších mzdových nákladů na zaměstnance, menšího výnosů z dividend či kurzových změn a přecenění aktiv. Významnou roli v poklesu ziskovosti však hrál pokles čistých úrokových výnosů. Ačkoli samotné úrokové výnosy meziročně dále vzrostly, úrokové náklady rostly o to rychleji a čisté úrokové výnosy tak meziročně klesly o 3,8 procenta,” komentoval čísla analytik České bankovní asociace Jakub Seidler.

Tento vývoj je však podle něj v prostředí vysokých úrokových sazeb přirozený, jelikož úrokové náklady s určitým zpožděním dohání růst úrokových nákladů. Tento týden zveřejněná zpráva o finanční stabilitě ČNB předpokládá pokles ziskovosti tuzemského bankovního sektoru za celý letošní rok o 11 procent meziročně, dodal.

Šesti největších bank se od letoška týká takzvaná windfall tax, kterou schválila vláda jako 60procentní daňovou přirážku na nadměrný zisk. Ten odpovídá rozdílu mezi základem daně a průměrem nákladů základu daně za poslední čtyři roky navýšeného o 20 procent. Výnos z daně má vládě sloužit k pokrytí mimořádných nákladů, které stát bude mít v souvislosti se stanovením maximálních cen energií.

Tato šestice bank vydělala v prvním čtvrtletí letošního roku celkem 14,8 miliardy Kč. Ve stejném období loni to bylo 15,6 miliard korun. Hlavním důvodem snížení zisku o 800 milionů je podle analytiků meziroční pokles čistých úrokových výnosů, který zasáhl většinu bank. Mohlo k tomu mírně přispět i zavedení daně z neočekávaných zisků, dodali.

“Z oznámených odvodů na mimořádné dani lze soudit, že stát vybere méně než se dříve očekávalo. Zatímco stát dříve doufal ve výběr jen z bankovního sektoru 33 miliard Kč, nyní očekávám, že se celkový odvod bank bude pohybovat v řádu nižších jednotek miliard,” řekl analytik investiční společnosti XTB Tomáš Cverna. Za případným menším než očekávaným výběrem mimořádné daně budou podle něj stát právě úrokové výnosy.

Jelikož ČNB zastavila svůj cyklus zvedání sazeb, chybí finančním domům růstové impulzy, doplnil analytik Cyrrusu Tomáš Pfeiler. Naopak vzhledem ke konkurenčním tlakům podle něj přeceňují depozita, což má za následek nárůst úrokových nákladů. V prostředí vyšších sazeb taktéž ochabuje produkce nových úvěrů, míní. Některé peněžní ústavy dokázaly reagovat škrty na straně provozních nákladů, což dopad horších výnosů z úroků na čistý zisk tlumilo, dodal.

TZ

Napsat komentář