24. ročník EASTLOG 2021

EASTLOG_2021

Již 24. ročník kongresu Eastlog nabídne vystoupení čtyř desítek domácích i zahraničních řečníků a pět panelových diskuzí. Sloganem Nový den, nové výzvy, uvádějí pořadatelé letošní ročník Eastlogu, jednoho z největších středoevropských kongresů zaměřených na logistiku a supply chain.

Mezi výzvy, které se budou na kongresu diskutovat, patří následující: Učinit logistiku udržitelnější; Ustát bouři v ekonomice; Digitalizovat a robotizovat; Přijmout nové trendy v průmyslu; Zvládnout boom e-commerce. V souladu s tímto pojetím je program strukturován na společnou dopolední a odpolední část a dále na specializované workshopy (Autolog, Retailog, Digilog), které se budou věnovat jednotlivým problémům. Závěr prvního konferenčního dne bude patřit Galavečeru logistických inovací a Logistickému Business Mixeru. Druhý den se uskuteční prohlídky logistických provozů.

Udržitelnost na tisíc způsobů

Po úvodním slovu a představení zlatých partnerů (společnosti Panattoni a Hopi Holding) je na programu úvodní inspirativní přednáška, která bude mít tentokrát dva účinkující. Své pohledy na udržitelnost z hlediska průmyslu a životního prostředí budou prezentovat Petr Jonák (Svaz průmyslu a dopravy ČR) a Vojtěch Kotecký (Centrum pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy). Poté vystoupí prof. Vladimír Kočí (VŠCHT), který naznačí, jaké jsou možnosti studií LCA při hledání cesty k udržitelnější logistice.

EASTLOGNásledující programový bod bude patřit udržitelnému skladování, které na praktickém příkladu představí Pavel Sovička (Panattoni) a Jan Turek (Coca-Cola HBC). Dopolední program uzavře panelová diskuze s názvem Tisíc a jedna podoba udržitelnosti, ve které se bude udržitelnost probírat z mnoha pohledů. Debatovat budou Roman Bartišek (Albert Česká republika), Kateřina Hájková (Gefco), Marianne Richeux (Brambles/Chep), Pavel Sovička (Panattoni), Jan Turek (Coca-Cola HBC) a Vojtěch Vosecký (Circle Economy).

Po obědě se program rozdělí do několik sekcí. Retailog zaštítil Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR a jeho prezident Tomáš Prouza zahájí workshop příspěvkem nazvaným Covidová revoluce: štěstí přálo připraveným a rychlým. Následně se účastníci seznámí s velkou změnou v logistice společnosti Nestlé. Její čtyři sklady z Česka a Slovenska se přestěhovaly do jednoho distribučního centra holdingu Hopi, který pro tohoto výrobce zajišťuje i dopravu a služby VAS. O bezemisní paletové distribuci v Praze pohovoří Jan Krupka (Bosch Termotechnika) a Jan Polter (Dachser Czech Republic). Udržitelná městská logistika bude téma příspěvku Anny Clark a Mariána Niče z EIT Urban Mobility. Sekci završí panelová diskuze, která se bude zabývat městskou logistikou.

Autolog se bude věnovat především logistickým výzvám v automobilovém průmyslu. S aktuální situací a dlouhodobými trendy v branži nejdříve seznámí Tomáš Jungwirth ze Sdružení automobilového průmyslu, které má nad workshopem patronát. Dále se Iliyan Ivanov ze společnosti Škoda Auto zamyslí nad tím, jak významný bude dopad nastupující elektromobility na dodavatelské řetězce. Účastníci si vyslechnou i případovou studii Josefa Brázdy, Stefana Waltera Scharra (oba Continental Automotive) a Jindřich Kadeřávka (Element Logic Czech Republic), která se bude týkat zdokonalení milk runu pro zásobování linek a prvního nasazení systému Autostore v ČR. Workshop uzavře panelová diskuze s názvem Automotive na mnoha křižovatkách najednou.

Digilog, nad kterým převzal záštitu Svaz průmyslu a dopravy ČR, se bude věnovat automatizaci a robotizaci logistických procesů. V úvodu vystoupí Jiří Holoubek (Svaz průmyslu a dopravy ČR) s příspěvkem o rozvoji konceptu Průmysl 4.0 v českých podnicích. Projekt inteligentní logistiky v chlazeném režimu a provozní automatizace představí Daniel Sabel (Hortim SK) a Peter Bílik (Anasoft). O digitalizaci správy širokého portfolia dodavatelů budou hovořit Aleš Malucha (Rohlík.cz) a Lubomír Veselý (GRiT). Zkušenosti, současné využití a výhled do budoucna pro blockchain v logistice naznačí Petr Čermák z Blockchain Connect | Czech Alliance. Program sekce ukončí panelová diskuze s názvem Nezastavitelný vzestup, automatizace, digitalizace a robotiky.

Ekonomika v hlavní roli

Po specializovaných workshopech začne společný odpolední program zaměřený na ekonomiku. Nejdříve vystoupí někdejší guvernér ČNB Miroslav Singer (nyní hlavní ekonom Generali CEE Holding) s příspěvkem nazvaným Nové karty, nová hra. Zamyslí se nad dopady pandemie na hospodářství a budoucí ekonomický vývoj.

Miroslav Singer se následně zúčastní panelové diskuze nazvané Hledání dalšího ekonomického normálu. Své názory vyjádří rovněž Martin Baláž (Prologis), Simona Kijonková (Packeta Group), Jiří Kristek (Cushman & Wakefield) a Jaroslav Žlábek (Toyota Material Handling CZ). Moderovat bude Daniela Písařovicová (DVTV).

Předání ocenění a networking

V podvečer pak na účastníky čeká Galavečer logistických inovací, kdy budou oceněny nejlepší logistické nápady posledního roku, a to v kategoriích Technická a technologická inovace roku; Projektová inovace roku; Inovace v logistických realitách. Dále se bude vyhlašovat Fachman roku, tedy osobnost, která se profesně pohybuje v logistice, podporuje inovace a přispívá k realizaci inovativních projektů.

Večerní program je plně zasvěcen zábavě a budování společenských kontaktů. Logistický Business Mixer se koná také v O2 universu a bude plný her, soutěží a rautového občerstvení.

Na návštěvu do bývalé Poldi, dnes Lidlu

Pravidelnou součástí druhého kongresového dne je sekce Seelog, kdy se účastníci mohou podívat do logistických provozů. Tentokrát pořadatelé zvolili mj. nové distribuční centrum u Buštěhradu, které za dvě miliardy korun vybudovala maloobchodní společnost Lidl. Čerstvě otevřený sklad představuje jedno z největších logistických centrech tohoto řetězce v Evropě a rozprostírá se na někdejším brownfieldu oceláren Poldi. Sklad se nachází na téměř 60 000 metrech čtverečních, nosnou konstrukci haly tvoří 600 betonových sloupů a instalované regály pojmou až 47 000 palet se zbožím. Pracuje se zde ve všech teplotních režimech (suchý, chlazený, mražený). Návrh logistického centra charakterizovala snaha o minimalizaci spotřeby energií, což zahrnuje mj. rekuperaci odpadního tepla, využití dešťové vody, instalaci LED svítidel i budoucí fotovoltaickou elektrárnu.

Více informací 

Napsat komentář