Zlato je nejdražší za devět let, stříbro od roku 2013

zlato gold

Cena zlata se dál zvyšuje, dnes pokořila další maximum za devět let a dostala se nad 1860 dolarů za troyskou unci (oz; 31,1 gramu). Investoři očekávají, že centrální banky sáhnou k dalším opatřením ke zmírnění dopadů pandemie, což většinou znamená další tisk peněz. Vzhůru se vydala i cena stříbra, která dosáhla sedmiletého maxima, zejména díky předpokládanému oživení průmyslové aktivity.

Nejvyšší denní hodnoty zlato dosáhlo krátce po zahájení obchodování, kdy jedna troyská unce stála až 1865,35 dolaru (zhruba 42.480 Kč). Později růst zmírnil a kolem 14:00 SELČ růst činil méně než procento. Zlato se tak prodávalo mírně nad 1859 dolary.

Cena stříbra vykazovala ve stejnou dobu růst asi o 7,1 procenta na 22,82 dolaru, což bylo maximum od října 2013.

“Výkon stříbra, které má i průmyslové využití, ve vztahu k výkonu zlata tento měsíc odráží optimismus trhu, že globální průmyslová aktivita se zotaví,” řekla ekonomka Cailin Birchová z analytické společnosti Economist Intelligence Unit (EIU).

“Obecně očekáváme, že poptávka po aktivech považovaných za bezpečná, jako je zlato a stříbro, zůstane po zbytek roku 2020 relativně silná,” cituje Birchovou agentura Reuters.

Zdroj: ceskenoviny.cz

Napsat komentář