Žebříček nejziskovějších zemí V4

TOP 10 nejziskovějších firem V4

Tahoun českého byznysu Škoda Auto boduje nejen v domácích žebříčcích. Podle analýzy poradenské společnosti Bisnode se spolu s ČEZ a ČSOB dostala také do žebříčku TOP10 nejziskovějších firem v regionu Visegrádské čtyřky (V4) za rok 2018. Po třech zástupcích má také Polsko a Maďarsko, ze Slovenska se do první desítky probojovala jen jedna společnost, SPP Infrastructure.

Z pohledu nejvyššího obratu mezi krajinami V4 měly vysoké zastoupení hlavně automobilky. Z analýzy Bisnode vyplývá, že český výrobce aut ŠKODA AUTO vykázala obrat přes 16,5 miliardy euro, slovenský Volkswagen Slovakia necelých 10,4 miliard eur, maďarský Audi Hungaria Zártkörűen Működő Részvénytársaság téměř 7,4 miliardy eur a český Hyundai Motor Manufacturing Czech necelých 5,3 miliard eur. Žebříček firem s nejvyšším obratem v roce 2018 vede polský naftový koncern Polski Koncern Naftowy Orlen s obratem vyšším než 20 miliard euro.

„Z naší analýzy vyplývá, že region V4 je stabilní a finančně vyvážený region, přičemž každá země si dlouhodobě drží svá specifika. Zatímco v Polsku největší společnosti působí v petrochemickém, energetickém a těžebním průmyslu, české a slovenské firmy se orientují na automobilový průmysl,“ říká Petra Štěpánová z Bisnode. Zároveň dodává: „Krajiny střední a východní Evropy tvořily celkem 30 % z celkových tržeb a přes 20 % ze zisku ze všech společností, které byly zařazeny do výzkumu.“ Bisnode porovnával data 6 500 největších firem z 13 evropských zemí, přičemž zkoumal roční tržby, zisk, marže, počet zaměstnanců či oblast podnikání.

Napsat komentář