Zdravotnictví stálo v roce 2018 431 miliard Kč

b2b zdravotnictvi vydaje

Výdaje na zdravotní péči v Česku byly v roce 2018 téměř 431 miliard korun, meziročně se zvýšily o 11 procent. Tvořily 8,1 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Zdravotní pojišťovny vydaly na jednoho pojištěnce průměrně 27.365 korun, meziročně o zhruba 4000 korun více. Navíc si každý v průměru zaplatil asi 5400 korun ze svého, z toho 2600 korun za léky. Informace o výdajích na zdravotní péči zveřejnil na tiskové konferenci Český statistický úřad (ČSÚ).

“Zdravotní pojišťovny financovaly dvě třetiny zdravotní péče. Meziročně jejich výdaje vzrostly o 32 miliard korun. Na nárůstu se nejvíc podílely náklady na ambulantní péči, které se zvýšily o 23 procent,” uvedla vedoucí oddělení statistiky vzdělávání, zdravotnictví, kultury a sociálního zabezpečení ČSÚ Helena Chodounská. Důvodem byly změny úhrad ambulantní péče, zejména u lékařů specialistů.

Na ambulantní péči šla čtvrtina všech nákladů na zdravotnictví, přes polovinu lékařům specialistům, 22 procent praktikům a 18 procent zubařům. Devatenáct procent byly výdaje na dlouhodobou lůžkovou péči v domovech pro seniory, léčebnách dlouhodobě nemocných a podobných zařízeních. Asi 18 procent se vydalo na léky a zdravotní pomůcky a 14 procent na lůžkovou zdravotní péči. Deset procent stojí práce laboratoří a diagnostika.

Domácnosti zaplatily za zdravotní péči 58 miliard korun, což je asi 13 procent. Od roku 2010 se průměrná částka vydaná každým Čechem zvýšila o více než 1300 korun. Polovina z těchto výdajů jde na léky. Za doplatky na léky na předpis každý Čech zaplatil v roce 2018 průměrně 1139 korun, za volně prodejné léky 1472 Kč. Skoro třetinu lidé zaplatí v ambulancích lékařů, zejména stomatologů. Od roku 2010 se tato částka na každého zvýšila ze zhruba 700 korun na více než 1000 korun.

Nejvíce zdravotní pojišťovny vydaly na léčbu nemocí oběhové soustavy jako jsou infarkty nebo mrtvice (28,5 mld Kč), rakoviny (27,9 mld Kč) a nemoci svalové, kosterní a pojivové tkáně (18,2 mld Kč). Průměrné náklady jsou vyšší u žen, podle statistiků je za tím jejich delší dožití a také vyšší náklady v souvislosti s těhotenstvím a porodem.

Spolu se stárnutím populace rostou také výdaje na dlouhodobou péči, která kombinuje zdravotní a sociální služby. Počítají se do ní jak příspěvky na péči hrazené ze státního rozpočtu, tak domácí nebo lůžková péče. Od roku 2016 tvoří tyto náklady 18 procent celkové částky vydané na zdravotní péči, rostou hlavně u lůžkové péče.

Částka vynaložená na léky tvoří asi pětinu nákladů na zdravotnictví. Zhruba třetinou se na ní podílejí domácnosti. Z 88 miliard vynaložených v roce 2018 stály 14 procent částky volně prodejné léky, 38 procent léky na předpis a 30 procent léky spotřebované v nemocnicích. Nejmodernější léčiva předepisovaná jen ve specializovaných centrech stály 18 miliard, od roku 2014 náklady na ně stouply 1,5krát a tvoří zhruba pětinu výdajů na léky.

Zdroj: ceskenoviny.cz

Napsat komentář