Zálohy na zdravotní pojištění rekordně narostly

Pro drobné živnostníky, kteří platí minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění, nemá stát dobrou zprávu. V roce 2022 se jim zálohy na pojistné zvedly výrazněji než loni, a to u obou typů pojistného. Významně více platí i na paušální dani.

Zatímco pro rok 2021 se zvýšily zálohy oproti loňsku nepatrně – živnostníci platili sociálce i zdravotní pojišťovně dohromady o 85 korun měsíčně víc než v roce předchozím – pro rok 2022 se minimální odvody navyšují podstatně více.

Důvodem je rychlejší růst průměrné mzdy, která je pro výši záloh určující. Celkově si OSVČ (na nejnižších možných zálohách) připlatí 487 korun měsíčně.

Platby se zvyšují každoročně

Živnostníci už si nicméně zvykli, že je zvyšování plateb standardem. Za posledních patnáct let narostly u obou pojištění zhruba o dvě třetiny.

Pro rok 2022 je tedy průměrná mzda stanovena vládou na 38 911 korun (oproti loňským 35 441 korunám).

Minimální měsíční zálohy u odvodů pro ČSSZ se proto v roce 2022 zvýšily na 2841 korun. Jinými slovy: drobní živnostníci, jejichž hrubý zisk nepřesahuje průměrnou mzdu, zaplatí na zálohách o 253 korun měsíčně víc než loni. Nárůst je tak zhruba šestkrát vyšší než mezi léty 2020 a 2021.

Rekordně narostly také minimální zálohy na zdravotní pojištění. Od ledna hradíte měsíčně o 234 korun více než letos, a to 2 627 korun.

Pro placení zdravotním pojišťovnám platí, že se zvýšené pojistné hradí od začátku nového roku. Zálohy fungují zpětně, takže novou sazbu uhradíte zdravotní pojišťovně již v únoru. Splatnost minimální zálohy je vždy do osmého dne následujícího měsíce.

Zdroj: businessinfo.cz

Zdroj: eGOVERNMENT NETWORK NEWS

Napsat komentář