Wolfspeed postaví v Německu závod na čipy do elektroaut

čipy továrna Německo

Americký výrobce čipů Wolfspeed postaví v Německu továrnu na výrobu čipů do elektromobilů za tři miliardy dolarů (65,4 miliardy Kč). Německý výrobce automobilových komponentů ZF si v ní zajistí podíl investicí 185 milionů dolarů (přes čtyři miliardy Kč). S odvoláním na zástupce společností o tom informovala agentura Reuters.

Továrna bude stát na místě vyřazené uhelné elektrárny v Sársku. Měla by se stát největším závodem na výrobu čipů z karbidu křemíku na světě. Zahájení výroby se očekává v roce 2027.

Společnost ZF bude mít menšinový podíl v továrně a většinový podíl v přidruženém centru pro výzkum a vývoj. Podíl ZF v závodě bude podle firem podléhat samostatné smlouvě.

Oznámení přichází v době, kdy se vlády v Evropě přetahují o nové průmyslové projekty v obavách, že subvence nabízené ve Spojených státech prostřednictvím zákona o snižování inflace (IRA) odlákají plánované investice v Evropě za Atlantik.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová oznámila, že komise chce firmám, které tvoří takzvanou zelenou ekonomiku, zjednodušit administrativu a urychlit přístup k financování projektů. Brusel chce podle ní podpořit evropskou ekonomiku v reakci na masivní státní subvence, které svým firmám nabízejí hlavně Spojené státy a Čína. Komise do jara navrhne nové normy, které podpoří produkci ekologických technologií a omezí závislost na dovozu surovin z Číny, dodala von der Leyenová.

Unijní exekutiva chce také uvolnit pravidla pro státní podporu a vytvořit zvláštní Evropský fond suverenity. To ale až po debatě s členskými státy, které nejsou v podpoře těchto plánů jednotné. Německý kancléř Olaf Scholz uvedl, že plány EK, jak reagovat na americký zákon o snižování inflace, se ubírají správným směrem.

Čipy z karbidu křemík, na které se Wolfspeed specializuje, získávají oblibu u výrobců elektromobilů, protože zvládají vysoké napětí a jsou energeticky účinnější. Společnost v září oznámila, že v roce 2030 by měla být dokončena nová továrna ve Spojených státech.

Akcie společnosti Wolfspeed si včera na burze ve Frankfurtu nad Mohanem kolem 16:45 SEČ připisovaly kolem 8,3 procenta.

TZ

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

konference Future Cyber Defence 12. 10. 2023
Events

Future Cyber Defence

Jako mediální partneři Vás zveme na panelovou diskusi Future Cyber Defence, která navazuje na konferenci SCADA SECURITY a předchází konferencím připravovaným na rok 2024. Jednotlivá

Číst dále »