Výdaje na letošní předsednictví v Radě EU činily zhruba 2,3 miliardy korun

Výdaje na letošní předsednictví v Radě Evropské unie činily zhruba 2,3 miliardy korun. Sdělila to ředitelka odboru pro předsednictví při úřadu vlády Alice Krutilová. Z centrálního rozpočtu šlo 1,835 miliardy korun, dalších zhruba 500 milionů pak platily resorty ze svých kapitol. V letech 2007 až 2009 bylo na předsednictví vyčleněno 3,75 miliardy Kč.

Česko předsedá Radě EU od července do konce prosince. Poté předsednictví převezme Švédsko.

V Praze se letos konalo 14 vrcholných akcí v podobě ministerských zasedání neformálních rad, na Pražském hradě se uskutečnil neformální summit Evropské rady i historicky první zasedání Evropského politického společenství, jehož se zúčastnili zástupci 43 zemí. V Česku se konalo také jednání vlády s kolegiem Evropské komise a dále s vedením Evropského parlamentu. V roce 2009 se podle webu Euroskop uskutečnilo 31 vrcholných akcí, z toho sedm summitů.

Celkově se v České republice letos konalo přes 300 akcí, z toho 273 v Praze. Jednalo se o konference, zasedání vrchních ředitelů či neformálních pracovních skupin. V Bruselu proběhlo přes 1600 oficiálních jednání. Nad rámec plánů svolalo české předsednictví šest mimořádných ministerských rad – pět k energetice a jednu k justici a vnitru.

Státní správa byla pro letošní předsednictví posílena o 228 pracovníků, z toho bylo 69 diplomatů na Stálém zastoupení ČR při EU v Bruselu. Celkem bylo na Stálém zastoupení ČR v Bruselu zhruba 270 pracovníků, a to diplomatů, expertů z unijních institucí či stážistů. Do předsednictví se napříč státní správou zapojilo celkem 2000 úředníků.

Podle Euroskopu se působilo při předchozím českém předsednictví na Stálém zastoupení ČR v Bruselu 146 diplomatů, celkem se do něj zapojilo 1500 úředníků.

Srovnatelný byl počet akreditovaných novinářů, letos přišlo 3728 žádostí. Říjnový summit na Pražském hradě pokrývalo 1138 žurnalistů.

Zdroj: ceskenoviny.cz

Zdroj: eGOVERNMENT NETWORK NEWS

Napsat komentář