Vracení odpočtů na DPH se prodlouží

dph vat

Lhůta pro vracení nadměrných odpočtů na dani z přidané hodnoty se zřejmě prodlouží z nynějších 30 dní na 45 dní. Počítá s tím vládní novela daňového řádu, kterou schválila Sněmovna. Novela současně vytváří podmínky pro vznik online finančního úřadu, tedy portálu MOJE daně. Portál má umožnit poplatníkům, aby si vyřizovali daňové záležitosti s finančním úřadem po internetu. Má také zjednodušit kontrolní postupy. Předlohu nyní dostane k projednání Senát.

Nadměrný odpočet je fakticky nárok na vrácení peněz od finančního úřadu. Zjednodušeně jde o rozdíl mezi daní z přidané hodnoty toho, co podnikatel prodal, a toho, co podnikatel jako registrovaný pláce DPH nakoupil.

Prodloužení lhůty pro vracení nadměrných odpočtů na DPH kritizovala hlavně pravicová opozice, nesouhlasí s ním například ani Hospodářská komora ČR nebo Komora daňových poradců. Opozice navíc kritizuje vládu, že tímto opatřením vylepší letošní státní rozpočet o 16 miliard korun, protože část odpočtů budou úřady vracet až v lednu příštího roku. Celkem by měla tato změna přinést veřejným rozpočtům letos asi 24 miliard korun.

Novela kromě toho vytváří zákonný předpoklad pro vzniku portálu MOJE daně, tedy MOderní a JEdnoduché daně, tedy online finančního úřadu. Změna podle ministerstva financí spočívá v rozšíření již existující daňové informační schránky (DIS), kterou využívá jen malá část poplatníků. Systém bude podobný internetovému bankovnictví.

Poplatníkům, kteří podají daňové přiznání elektronicky, se prodlouží lhůta pro podání daňového přiznání k daním z příjmů o jeden měsíc. V případě elektronické žádosti získá poplatník přeplatek na dani o něco dřív.

Do daňového řádu se prostřednictvím novely dostane úprava požadavku na obsah daňových formulářů.

Zdroj: ceskenoviny.cz

Napsat komentář