Vítkovice Heavy Machinery našly investora, je jím společnost SPV VTK Jaroslava Strnada

Foto - slévárna Vítkovice Heavy Machinery - foto J. Zerzoň

Vítkovice Heavy Machinery (VHM) našly cestu k restartu. Investorem pro VHM se stane společnost SPV VTK Jaroslava Strnada, zakladatele holdingu Czechoslovak Group. Na základě uzavřených dohod VHM požádala soud o schválení tzv. předbalené reorganizace, která zapojení investora umožní – jak pro financování reorganizace, tak k zajištění finančních toků pro výrobu.

VHM už soudu odeslaly reorganizační plán, který prošel schválením u většiny zajištěných i nezajištěných věřitelů firmy a obsahuje jméno partnera i návrh na správce. Jako insolvenční správce byla dlužníkem po dohodě s věřiteli navržena společnost KONREO.

„Pro zachování provozu VHM jsme se podle podmínek insolvenčního zákona dohodli s klíčovými věřiteli, kteří souhlasili se vstupem investora a s rámcem vypořádání během reorganizace. Zvažovali jsme několik variant řešení situace a rozhodli jsme se pro účinný krok – spojení angažmá partnera a předpřipravené reorganizace. Tím končí pro okolí VHM i zaměstnance období nejistoty a začíná oživení VHM,“ uvedl předseda představenstva VHM Martin Žák. Společnost podle něj jednala s různými finančními partnery, dohodla se s nejvážnějším kandidátem.

Pro necelou tisícovku zaměstnanců VHM se nic nemění. Firmě se podařilo nejen získat souhlas potřebného podílu věřitelů pro navrhovaný postup, ale také udržet tok nebankovního financování. To má spolu s finančním partnerem zajistit především pokračování výroby. Dohoda s odbory o možnosti fázovat výrobu zatím platí. I pro zaměstnance, kteří momentálně nejsou na pracovišti a pobírají 80 procent mzdy, je dnešní krok VHM dobrou zprávou pro návrat do práce.

Věřitelé budou nyní moci soudu podávat přihlášky jejich pohledávek a VHM bude ihned plnit podmínky reorganizačního plánu včetně přípravy pro vstup finančního partnera

Napsat komentář