Více než polovina Čechů sportuje alespoň jednou týdně

Multisport průzkum

Jak jsme na tom v ČR se sportem, mapoval MultiSport Index, rozsáhlá studie společnosti MultiSport Benefit. Výsledky zjistily, že 70 % Čechů sportuje alespoň jednou měsíčně, minimálně jednou týdně se pak sportu věnuje 53 % lidí. Pravidelnému pohybu s frekvencí alespoň třikrát do týdne či více se oddává 22 % obyvatel.

„S přesvědčením, že co Čech, to sportovec, jsme v roce 2010 vstupovali na trh. Tento průzkum naše mínění jenom potvrzuje,“ říká Marián Škripecký, managing partner ve společnosti MultiSport.

Nejoblíbenější sportovní disciplínou je u Čechů turistika s 48 %. Na druhém místě se umístila cyklistika, kterou favorizuje 40 % jedinců a pomyslný bronz získalo plavání, které preferuje 36 % dotazovaných. Na čtvrtém místě skončil běh, který preferuje 24 % respondentů. Mezi top sporty se dostalo také in-line bruslení, které si oblíbilo 14 % Čechů a o šesté a sedmé místo se dělí zimní sporty spolu s jógou a pilates, jež preferuje shodně 11 % respondentů. Z kolektivních sportů pak mají Češi nejraději fotbal. Co se sportovišť týče, nejvíce jsou navštěvovány bazény a koupaliště. V uplynulých dvanácti měsících si v bazéně bylo zaplavat 62 % respondentů. Ze sportovišť jsou také oblíbené tělocvičny a sportovní haly, kam zavítalo 37 % sportovců a fitness centra. Do nich se přišlo vypotit 22 % dotazovaných.

Sportovní aktivita nepřekvapivě klesá s věkem. Z dotázaných mladších 25 let nejméně jednou měsíčně sportuje 92 %, zatímco ve věkové kategorii 25–44 se sportovně vyžívá 75 % respondentů a od 55 let věku přibližně polovina dotázaných. Muži se sportu věnují častěji, alespoň jednou měsíčně 72 % oproti 67 % žen. Nejvyšší podíl sportujících je mezi lidmi, kteří se věnují duševní práci (80 procent), a vysokoškoláky (82 %).

MultiSport Index realizovala společnost NMS Research na reprezentativním vzorku bezmála 1000 Čechů. Ti byli osloveni na základě pohlaví, věku, velikosti místa bydliště a kraje. Alarmující je, že pouze 13 % dotazovaných považuje svůj styl života za zdravý. „Karty MultiSport poskytujeme českým zaměstnancům z toho důvodu, aby se cítili lépe. Sice jen malé procento považuje svůj životní styl za zdravý, přesto se poměrně značná část lidí sportovat snaží. Češi se chtějí cítit lépe. Za poslední dva roky se zvýšil počet uživatelů MultiSportek o 60 %,“ dodává Škripecký.

Napsat komentář

konference Future Cyber Defence 12. 10. 2023
Events

Future Cyber Defence

Jako mediální partneři Vás zveme na panelovou diskusi Future Cyber Defence, která navazuje na konferenci SCADA SECURITY a předchází konferencím připravovaným na rok 2024. Jednotlivá

Číst dále »