Většina zaměstnanců uvádí, že práce škodí jejich duševnímu zdraví

Zaměstnanci čelí dokonalé bouři: ekonomika roste pouze v několika klíčových odvětvích, v ostatních jsou patrné nárůsty propouštění a finanční stres způsobený rostoucími náklady. To, jak na tuto situaci zaměstnavatelé reagují, může mít zásadní vliv na duševní pohodu pracovníků – ať už v pozitivním, nebo negativním smyslu.

Po několika letech soupeření o talenty, kdy byli zaměstnavatelé nuceni navyšovat mzdové a benefitní balíčky a hledat další způsoby, jak přilákat uchazeče, je nepopiratelné, že moc se nyní vrátila zpět do jejich rukou. Výsledná změna v přístupu zaměstnavatelů k zaměstnancům – zahrnující časté vlny propouštění, nucený návrat do kanceláří a zanedbávání rozvoje dovedností – zanechává část pracovníků demoralizovanou.

V březnové zprávě Gallup zjistil, že pracovní síla je „neklidná, ale převážně uvězněna na místě“ a že míra angažovanosti zaměstnanců klesla na nejnižší úroveň od doby, kdy organizace začala tuto hodnotu čtvrtletně sledovat v roce 2022.

Co s tím? Přestože zaměstnavatelé nemohou ovlivnit ekonomické prostředí ani rostoucí technologické trendy, mají ve svých rukou moc rozhodovat o tom, zda zaměstnanci cítí, že jejich přínosy jsou oceňovány, zda rozumějí tomu, co se ve firmě děje, a zda se mohou bez obav vzít potřebnou přestávku. Glassdoor v listopadu, v souvislosti s přesunem moci k zaměstnavatelům, poukázal na stále častější výskyt slov jako „nesoulad“, „nedorozumění“, „pokrytectví“ a „nedůvěra“ v hodnoceních zaměstnanců.

Slovo „nesoulad“ – jehož výskyt v recenzích prudce vzrostl – může být obzvláště klíčové pro pochopení současné situace. Nedávná zpráva společnosti Hogan Assessments odhalila, že mezi pěti nejčastějšími projevy chování vedoucích pracovníků a těmi, které zaměstnanci nejvíce oceňují, neexistuje žádný průnik. Pracovníci uvedli, že si nejvíce váží komunikace, integrity, zodpovědnosti, schopnosti rozhodovat se a efektivního vedení.

Pracoviště negativně dopadá na duševní zdraví zaměstnanců – 59 % z nich uvádí, že jejich práce poškozuje jejich duševní zdraví každý měsíc, a 7 z 10 respondentů přiznává, že cítí tlak, aby na pracovišti působili „v pohodě“. Vyplývá to ze Zprávy o duševním zdraví na pracovišti 2026 společnosti Monster.

Vyhoření a stres se staly běžnou součástí pracovního života – 46 %, resp. 59 % zaměstnanců je pociťuje denně nebo týdně. Více než třetina z tisíce dotázaných aktuálně zaměstnaných Američanů také hlásí úzkost, záchvaty paniky, potíže se spánkem a bolesti hlavy; každý čtvrtý pak vykazuje příznaky deprese.

Mezi hlavní pracovní faktory negativně ovlivňující duševní zdraví patří zvýšená pracovní zátěž nebo nedostatečné personální obsazení, špatné vedení a obtíže při dosahování rovnováhy mezi pracovním a soukromým životem. Zaměstnanci rovněž poukazují na konflikty na pracovišti, stagnující mzdy a strach z propouštění.

Průzkum provedla společnost Monster ve spolupráci s Pollfish v dubnu.

Zdroj: hrdive.com

Zdroj: JOBS NETWORK NEWS  

Napsat komentář