Úspory firem klesají a zhoršuje se platební morálka

úspory firem klesají

Celkové úspory firem, živnostníků a domácností v Česku přesáhly v dubnu 2021 4,3 bilionu korun. Firmy ušetřily za loňský rok o 117 miliard víc a živnostníci o 19 miliard korun víc než v roce 2019. Letos se ale situace postupně mění – objem úspor živnostníků i podniků za první čtvrtletí mírně klesl. Může to znamenat, že podnikatelům docházejí zdroje a nemají z čeho ušetřit.

Od konce února 2020 narostl objem úspor v české ekonomice o neuvěřitelných 499 miliard korun. Největší měrou se na tom podílely domácnosti, jejichž úspory se zvýšily o 364 miliard korun. Zbytek připadá na podniky a živnostníky.

Letos je situace jiná především u firem. Domácnosti v prvním čtvrtletí zvýšily své úspory o rekordních 100 miliard korun, v podnikatelském sektoru byl ale vývoj opačný. Vyplývá to z výpočtů společnosti CRIF – Czech Credit Bureau, které provedla na základě dat České národní banky a portálu www.informaceofirmach.cz.

Úspory živnostníků a firem v prvním čtvrtletí mírně klesly, především kvůli výrazné změně chování podnikatelů v březnu. Ještě v lednu se objem ušetřených peněz zvýšil u všech skupin, v únoru se poprvé snížil mezi živnostníky a v březnu už šetřili výrazně méně živnostníci i firmy. Podle analytiků bude trend pokračovat a firmy budou spořit stále méně. S uvolněním restrikcí by se navíc mělo v byznysu začít rychleji utrácet.

Dohromady se během prvního čtvrtletí úspory živnostníků snížily o 721 milionů korun a na účtech firem přibylo 2,4 miliardy.

Platební morálka se zhoršuje především mezi živnostníky

Podíl nesplácených úvěrů se mezi živnostníky zvyšuje už pátý měsíc v řadě. Ke konci března činil objem nesplácených půjček už 6,9 procenta z celkového objemu jejich bankovních úvěrů. Ještě koncem října to bylo 4,6 procenta.

Objem úvěrů stagnuje

Zatímco objem nesplácených úvěrů roste, celkově se zadlužení firem, živnostníků a domácností nezvyšuje. Od konce prvního čtvrtletí 2020 do konce letošního prvního čtvrtletí se objem firemních úvěrů snížil o 2 procenta, objem úvěrů pro živnostníky o dvě procenta narostl a objem úvěrů domácnostem se zvýšil o 7 procent. V průběhu letošního prvního čtvrtletí objem úvěrů pro domácnosti vzrostl o 28 miliard (2 %), u firemních úvěrů o 13 miliard (1 %). U úvěrů pro živnostníky se o 337 milionů korun (1 %) snížil.

Zdroj: businessinfo.cz

Napsat komentář