USA chtějí po 33 letech pustit ropné firmy do pobřežních vod

ropna plosina

Pod mořským dnem podél pobřeží Spojených států amerických se skrývají obrovské zásoby ropy a zemního plynu. Stát v minulosti povolil mořskou těžbu jenom v jedné oblasti – na západě Mexického zálivu. Ale to by se mělo zásadně změnit.

Prezident Donald Trump předložil plán na období 2019–2024, během kterého vláda povolí provádět průzkumné a následně těžební vrty skoro v celém příbřežním pásmu, nazývaném rovněž „pevninský šelf“.

Ministerstvo vnitra USA hodlá během pěti let firmám udělit celkem 47 licencí na průzkum a těžbu, nejvíce u pobřeží Aljašky. Vláda si od tohoto plánu slibuje nejenom vyšší těžbu ropy a zemního plynu, což posílí míru energetické soběstačnosti USA, ale také tisíce nových pracovních míst a několik miliard dolarů ročně navíc do federální pokladny.

„Ropné koncerny by se velice rády pustily do těžby především ve východní oblasti Mexického zálivu, kde se vyskytují bohaté zásoby paliva a která navíc sousedí s již využívanou západní oblastí zálivu,“ uvádí Erik Milito z American Petroleum Institute.

List The Wall Street Journal připomíná, že americký stát nevydal žádné povolení k průzkumu a těžbě na pobřeží Atlantského a Tichého oceánu už třiatřicet let. „Je to něco nepředstavitelného. Rozšířit podstatně vrty na pevninském šelfu znamená ohrozit pobřežní oblasti, jejichž hospodářská prosperita závisí na zdravém, čistém moři,“ míní Diane Hoskinsová, šéfka ekologické organizace Oceana.

Proti ohlášenému plánu Bílého domu protestují nejen ochránci přírody a poslanci za Demokratickou stranu, ale i několik států americké Unie – Kalifornie, Severní a Jižní Karolína, New Jersey a hlavně Florida, jejíž malebné pobřeží každoročně láká spoustu turistů. Ministr vnitra Ryan Zinke námitky Floridy uznal a s jejím guvernérem Rickem Scottem se dohodl, že tento stát životně závislý na cestovním ruchu bude z radikálního vládního plánu vyňat.

Připravovaný krok naopak podporují státy Louisiana a Aljaška, jejichž hospodářství je na produkci ropy a zemního plynu silně závislé.

Zhruba šestina ropy, kterou USA těží, pochází z mořského dna v západní části Mexického zálivu. Právě tato oblast se stala v dubnu 2010 svědkem jedné z nejhorších ekologických katastrof na světě. Po požáru a následném výbuchu se potopila ropná plošina Deepwater Horizon, kterou měl pronajatou britský koncern BP. Zahynulo jedenáct dělníků. Z otevřeného vrtu během 87 dnů uniklo přes 780 milionů litrů ropy. Celkové hospodářské škody šly do desítek miliard dolarů.

-LiM

Napsat komentář