Úrazy: Kritický den je pondělí a čas kolem desáté dopoledne

úrazy

Pracovní úrazy se v Česku nejčastěji stávají čtyřicátníkům, další nejohroženější skupinou jsou dvacetiletí zaměstnanci. Nejrizikovější den je pondělí a čas kolem desáté dopoledne. Upozorňují na to odborníci na bezpečnost práce s odvoláním na statistiky Státního úřadu inspekce práce.

Zatímco dvacetileté pracovníky ohrožuje především nezkušenost, pro čtyřicátníky je nebezpečná hlavně profesní slepota a rutinérství. Za rok se ve firmách v Česku stane přes 47 tisíc úrazů, k čemuž přispívají neúčelně investované peníze do ochrany zaměstnanců i špatně nastavený systém bezpečnosti práce.

Profesní slepota kosí čtyřicátníky, mladší ročníky doplácejí na lehkomyslnost

„Čtyřicátníci patří ve fabrikách, na stavbách i průmyslových provozech ke zkušeným rutinérům. Dostali se do věku, kdy je nejvíc ohrožuje profesní slepota, klesá jim soustředěnost při práci, a naopak roste pocit mazáctví. Nejzrádnější jsou pro ně rutinní a stále se opakující pracovní úkony například na montážních linkách. Tito zaměstnanci jsou z populačně silných ročníků, a proto je u nich statisticky nejvyšší počet pracovních úrazů. Reálně jsou ale nejrizikovější skupinou dvacátníci. Muže nejvíc ohrožuje macho styl, frajeřina, zbrklost a ženy zase slabá znalost rizik při práci,“ upozorňuje Lubomír Winkler ze společnosti Ardon Safety, poradce pro bezpečnost práce v průmyslu.

Mladá žena strčila omylem prst do lisu, chtěla si usnadnit práci

Neznalost rizik potvrzuje bolestivá zkušenost dvaadvacetileté Vlaďky V. z Bulharska, která pracuje ve výrobním provozu a mluví česky. Nedopatřením strčila prst do lisu ve chvíli, kdy bylo ovládání stroje přepnuté na dvouruční režim. Způsobila si tak zhmožděninu prstu s následkem trvalé imobility kloubu. „Vůbec jsem nevěděla, že je to tak nebezpečné. Přepínat lis zpátky na jednoruční režim jsem neuměla a tohle bylo rychlejší. Jednou rukou jsem mačkala a druhou vyndávala věci z lisu, ve kterém mi pak zůstal prst,“ líčí mladá žena, která po úraze začala pomáhat ostatním nováčkům se zaučením a nyní upozorňuje další pracovníky na hrozící rizika při práci se stroji.

Nejvíc úrazů se stane dva roky od nástupu do práce

Podle školitele bezpečnosti práce Petra Kaňky z inspekční společnosti Bureau Veritas se lidem stane nejvíc úrazů v prvních dvou letech od nástupu do zaměstnání. Z poloviny případů se to týká nováčků a mladých lidí, mezi které patří i Bulharka Vlaďka. „Nutno říci, že pochybení bylo také na straně mistra, který dovolil provoz lisu v tomto režimu. Druhé selhání bylo v oblasti vnitřních norem zraněné a lehkovážnosti, se kterou k práci přistupovala,“ říká odborník na bezpečnost práce, který je s případem dobře obeznámen.

Neúčelné investice firem do ochrany zaměstnanců

V Česku se každoročně stanou desítky tisíc úrazů. Velkou měrou se na nich podílí špatně nastavený systém bezpečnosti práce. „Řada firem utrácí značné částky v rámci povinných nákladů na ochranu zaměstnanců, ale při snižování úrazovosti dosahují smíšených výsledků. Vývoj ochranných pracovních prostředků šel v posledních letech strašně dopředu a bezpečností technici se na tomto trhu přestávají orientovat. Mnoho firem vypisuje tendry, kde je rozhodujícím parametrem pouze nejnižší cena. To vede k snižování kvality a životnosti ochranných pracovních prostředků, k horšímu komfortu a menší ochraně zaměstnanců. Dále to přispívá ke zvyšování nákladů kvůli nemocenským, větší zátěži na logistiku a odpadové hospodářství. A tak namísto úspor firmy prodělávají, protože k nejnižší ceně si nevědomy přikupují opakované výdaje,“ uzavírá Lubomír Winkler z Ardon Safety, poradce pro bezpečnost práce.

Napsat komentář

konference Future Cyber Defence 12. 10. 2023
Events

Future Cyber Defence

Jako mediální partneři Vás zveme na panelovou diskusi Future Cyber Defence, která navazuje na konferenci SCADA SECURITY a předchází konferencím připravovaným na rok 2024. Jednotlivá

Číst dále »