Ukrajinci posilují svůj byznys v ČR

Počty českých společností prodaných zahraničním podnikatelům

Obchod s firmami v letošním prvním půlroce citelně zpomalil. Zahraniční podnikatelé jich od začátku roku koupili 1 196, což je téměř o třetinu méně než ve stejném období 2019. Polovinu ze zrealizovaných transakcí obstarali Ukrajinci a Slováci. Za největší transakcí, podle upsaného objemu kapitálu v základním jmění, stojí Nizozemci. Informace dnes přinesla poradenská společnost Bisnode, jednička ve sledování vazeb a propojení mezi subjekty.

„Ochlazení na poli akvizic, stejně jako citelný propad dalších ekonomických parametrů, charakterizují ochromený trh, který způsobila pandemie koronaviru,“ shrnula výsledky analytička Bisnode Petra Štěpánová s tím, že stejně jako v předchozích letech jsou české firmy nejžádanější mezi Ukrajinci a Slováky. Ukrajinci koupili 364 společností a Slováci 238. S výrazným odstupem následují Rumuni, Maďaři, Rusové a Poláci. „Z hlediska počtu transakcí je zřejmý posilující vliv ukrajinského kapitálu. Letos poprvé od roku 2017 se podílí více než 30 % na celkovém počtu akvizic, které se zrealizovaly v prvním pololetí 2020, nicméně do ukrajinských rukou přešlo o 35 firem méně než loni,“ dodala Petra Štěpánová z Bisnode. V rámci první desítky meziročně více firem koupili jen Bulhaři.

Z pohledu objemu základního kapitálu největší transakci v prvním půlroce letošního roku zrealizovali Nizozemci, kdy došlo k přesunu společnosti Innogy Gas Storage se základním kapitálem 13,45 miliard korun na nizozemskou innogy International Participations N.V.

Napsat komentář