Udržitelné a energeticky efektivní nabíjení manipulačních vozíků

Fronius_PC_Vestel

Manipulační vozíky využívají inteligentní nabíjecí proces Ri, který nabíjí každý akumulátor podle jeho individuálních potřeb. Jedná se o způsob, který je šetrný k akumulátorům, prodlužuje jejich životnost.

Společnost Vestel Poland, výrobce zábavní elektroniky, modernizovala ve svém výrobním závodě nedaleko Wroclavi nabíjecí techniku pro svoji flotilu elektrických manipulačních vozíků. Aby se trakční akumulátory vysokozdvižných vozíků nabíjely co nejefektivněji, sází společnost Vestel na přístroje Selectiva od rakouské společnosti Fronius.

O energetické efektivitě se dnes hodně hovoří. Pro úsporný provoz elektrických pomocníků hraje rozhodující roli správná nabíjecí technika. Polský závod zahrnuje sklad o rozloze 21 000 metrů čtverečních. Pro efektivní přepravu veškerého zboží na místo určení společnost Vestel používá 32 elektrických manipulačních vozíků, mezi nimi deset vysokozdvižných vozíků s výsuvným sloupem, 16 vidlicových zdvižných vozíků a šest paletových zdvihacích vozíků. Nabíjení různých trakčních akumulátorů a s tím spojená spotřeba energie však představují významný nákladový faktor. Aby společnost Vestel v tomto závodě snížila provozní náklady, podrobně se zaměřila na nabíjecí techniku a došla k závěru, že se zde skrývají obrovské možnosti úspor s ohledem na spotřebu energie a efektivitu procesů. „V minulosti jsme měli při nabíjení akumulátorů velmi vysoké náklady na elektrickou energii,“ vzpomíná Rafal Barcikowski, vedoucí skladu ve společnosti Vestel. „Proces nabíjení neprobíhal vždy uspokojivě. Různé typy akumulátorů byly často nabité buď příliš mnoho, nebo příliš málo.“ U běžných nabíjecích procesů se velká část dodané energie mění v teplo, které se ztrácí bez využití. To snižuje účinnost a spotřebovává zbytečně mnoho proudu. Navíc může docházet k silnému přebití akumulátoru, které má často za následek zkrácenou životnost drahých olověných akumulátorů.

Při pátrání po možnosti, jak optimalizovat nabíjecí proces, zodpovědní pracovníci ze společnosti Vestel narazili na značku Fronius. Tato firma se sídlem v rakouském Pettenbachu díky nabíjecím přístrojům nové generace Selectiva vyvinula řešení, které zajišťuje šetrný, a především finančně úsporný nabíjecí proces, jenž výrazně zvyšuje životnost trakčních akumulátorů.

Fronius_PC_VestelZákladem přístrojů nové generace Fronius je inovativní nabíjecí proces Ri. Díky němu mohou uživatelé flexibilně nabíjet akumulátory s různým napětím a kapacitou, a to vždy s individuální charakteristikou. Přístroje automaticky měří vnitřní odpor připojeného akumulátoru (Ri), který mimo jiné závisí na jeho stáří, teplotě a stavu, a vhodně přizpůsobí nabíjecí křivku. „Tím nedochází k téměř žádnému přebití a akumulátory se nabíjejí podstatně šetrněji a zároveň úsporněji,“ vysvětluje Mateusz Kaleja, odborný poradce ve společnosti Fronius. S celkovou účinností až 84 procent jsou tyto přístroje efektivnější než běžná řešení. Kromě toho výrazně prodlužují životnost drahých trakčních akumulátorů. „Naše nabíjecí technika tak významně snižuje celkové náklady na vlastnictví,“ vysvětluje M. Kaleja.

„Všechny nové přístroje jsou vybaveny inteligentním automatickým systémem Stop-and-Go (Start-Stop). Naši zaměstnanci tak musejí akumulátory pouze připojit a odpojit, zatímco optimální nastavení charakteristiky automaticky přebírá přístroj,“ vysvětluje R. Barcikowski. Další výhodou je, že díky LED liště na nabíjecím přístroji uživatel ihned zjistí, který připojený akumulátor je již zcela nabitý a ochlazený. Výsledkem je rovnoměrné vytížení vysokozdvižných vozíků a akumulátorů. „Můžeme tak trvale zvýšit životnost akumulátorů,“ s potěšením konstatuje R. Barcikowski. „Nabíjecí přístroje navíc fungují spolehlivě a bezproblémově. Chyby obsluhy a škody způsobené nesprávným nabíjením u nás již patří minulosti.“

Napsat komentář