Tržby stavebních firem v ČR byly loni rekordní

stavebnictvi trzby

Tržby stavebních firem v Česku loni dosáhly 547,63 miliardy korun. O 27 milionů tak překonaly rekordní rok 2008. Meziročně se zvýšily o 9,1 procenta. Podíl tržeb vytvořených v zahraniční meziročně stoupl o 0,4 procentního bodu na 3,3 procenta. Vyplývá to z předběžných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).

“Stavebnictví má za sebou velmi úspěšný rok, kdy firmy neměly nouzi o zakázky, ale spíše o zaměstnance. Poháněly jej jak veřejné investice v oblasti dopravní infrastruktury, tak soukromý sektor zaměřující se bytovou i komerční výstavbu. Udržet takové tempo jako loni však v letošním roce nejspíš nebude možné. Už proto, že recese zasáhne komerční reality a zpomalení nejspíš zaznamená i bytová výstavba,” sdělil ČTK analytik ČSOB Petr Dufek.

Otazníkem a zároveň nadějí pro letošní a příští rok podle něj zůstávají veřejné zakázky. Pokud se státu, krajům i obcím podaří udržet investice na stávající úrovni, bude mít alespoň jedna část stavebnictví “své jisté”. “První čtvrtletí letošního roku v tomto směru dopadlo dobře a stavebnictví bylo jedno z mála odvětví, která zůstala v černých číslech a podpořila vývoj ekonomiky,” doplnil Dufek.

Největší podíl tržeb loni připadal na inženýrské stavitelství, tedy především výstavbu dopravní infrastruktury. Tržby tu meziročně vzrostly téměř o čtvrtinu na 152,2 miliardy korun. Následovaly opravy a údržba s meziročním poklesem o 8,7 procenta na 114 miliard korun. Tržby za stavbu bytových budov vzrostly o 12,8 procenta na 83,1 miliardy, za výrobní budovy stouply o 15,5 procenta na 102 miliard, za nevýrobní budovy (školy, nemocnice nebo kanceláře) klesly o 0,2 procenta na 73 miliard korun.

“Nejvyšší nárůst zaznamenaly inženýrské stavby. Ty z velké části staví stát a přicházejí typicky v pozdní fázi hospodářského cyklu. Z předchozího vrcholu hospodářského cyklu má stát dostatek prostředků, ale trvalo nějaký čas než se stavby mohly spustit. Tato poptávka tak ekonomice pomáhá zejména během jejího sestupu,” uvedl analytik společnosti Natland Petr Bartoň.

Podle analytika BH Securities Štěpána Křečka české stavebnictví těží z dlouhodobě neutěšené situace v zemi, kde nejsou dobudovány dopravní komunikace a chybí rezidenční i průmyslové nemovitosti v žádaných lokalitách. “V důsledku tohoto vývoje existuje vysoká poptávka po stavebních pracích, která zvyšuje ceny ve stavebnictví. Stavební firmy mohou mít z tohoto vývoje radost, protože vede k dynamickému růstu jejich tržeb. V letošním roce by se však situace mohla změnit, protože pandemie koronaviru omezí poptávku lidí v rámci pozemního stavitelství,” uvedl. Inženýrskému stavitelství, které je většinou financováno z veřejných prostředků, by se propad tržeb podle něj měl vyhnout.

Stavebnictví letos do konce dubna meziročně stagnovalo. Zatímco pozemní stavitelství kleslo o 3,2 procenta, inženýrské stavitelství o 14,7 procenta vzrostlo.

Zdroj: ceskenoviny.cz

Napsat komentář