Trh se vzácnými historickými mincemi v ČR se loni propadl o 35,7 %

Obrat aukčních síní mince

Objem zobchodovaných historických mincí, bankovek a dalšího numismatického materiálu se v loňském roce propadl o téměř 36 % na 322 971 000 CZK. Sběratelé častěji zadržují kvalitní numismatický materiál, v nižším a středním segmentu trh zaznamenal rekordní cenový růst. Nejvzácnější vydraženou mincí se loni stal desetidukát panovníka Ferdinanda III. za 30 milionů korun. Vyplynulo to ze statistik a expertních analýz aukčního domu Macho & Chlapovič.

Numismatika je na poli investičního sběratelství evergreenem, nicméně i tento segment negativně poznamenala pandemie koronaviru. Trh s numismatikou díky ní meziročně klesl o 179 437 500 CZK, což činí propad o 35,7 %, přičemž se jednalo o pokles z dosavadně rekordní loňské částky 502 408 500 CZK. “Mezi hlavní bariéry, které stále ještě zabraňují přílivu nového numismatického materiálu, patří zejména nejrůznější cestovní omezení a zejména fakt, že v roce 2020 se uskutečnil znatelně nižší počet numismatických aukcí,” říká Elizej Macho, spoluzakladatel aukčního domu Macho & Chlapovič a pokračuje: “Ochota prodávat navíc stále klesá. Sběratelé si uchovávají kvalitní materiál, a to i navzdory faktu, že jeho cena se zvyšuje. Prozatím můžeme sledovat, že se i přes nepříznivé ekonomické podmínky neprojevují prodeje z nouze”. Trh tak naopak zaplavují noví silní investoři, kteří ve snaze diverzifikovat a ochránit svůj majetek, numismatický materiál proaktivně schraňují.

Rok 2020 však přinesl nový tuzemský rekord za vydraženou minci. Tou se stal desetidukát panovníka Ferdinanda III. vyražený v Kremnici v roce 1642 s vyvolávací cenou 5 milionů korun, který byl vydražen v konečném výsledku za 30 milionů korun. Cenový vývoj značně překvapil přinejmenším ve středním a nižším segmentu. Zde se očekávalo, že zhoršené ekonomické poměry mohou implikovat prodeje lidí, kteří zaznamenali výpadky svého běžného příjmu. “Naopak, v tomto segmentu numismatických předmětů zaznamenáváme rekordní cenový růst, jako například u svatováclavských jednodukátů, kde se jedná o více jak stoprocentní nárůst,” zakončuje Macho.

Oproti roku 2019 se pořadí významnosti jednotlivých aukčních domů částečně změnilo. I přes pokles ve výši 20,5 % si dominanci a zároveň nadpoloviční podíl na trhu (52,4 %) udržel aukční dům Macho & Chlapovič s loňským obratem 203,1 mil. Kč. Na druhé místo poskočil aukční dům Antium Aurum s 42,6 % nárůstem a obratem 84,3 mil. Kč, který sesadil aukční dům Aurea. Ten klesl na třetí příčku, kde po propadu o 69,9 % disponuje tržním objemem 33,6 mil. Kč. Propady aukčních domů však rozhodně neodrážejí nezájem sběratelů. O kolik méně měli sběratelé možnost vydražit si v loňských aukcích, o to více materiálu se prodalo prostřednictvím přímého prodeje.

Napsat komentář