Toyota představila první elektromobil

Toyota bZ4X Concept

Zatím pouze ve formě konceptu bZ4X představila Toyota na autosalonu v Šanghaji podobu svého prvního glogálního bateriového elektromobilu. Veřejnosti také zůstala dlužna technická data. Vůz, který tato největší asijská automobilka vyvinula ve spolupráci se značkou Subaru, se má v sériové podobě dostat na trh v polovině příštího roku. Vzhled už se prakticky nezmění.

Design exteriéru je zcela v souladu s myšlenkou sportovně pojatého rodinného SUV. Podobně jako u jiných elektromobilů zcela chybí klasická maska chladiče. Příď je vyplněná plastovým materiálem, za kterým se ukrývají nezbytné senzory a další technika.

Uspořádání pracoviště řidiče se dost významně liší od řešení používaných designéry této značky dosud. Novinkou je umístění digitálního přístrojového štítu nad volant. Ten navíc není typický kulatý, ale má “vidlicový” tvar připomínající knipl v letadlech. Volant navíc nemá s koly přímou mechanickou vazbu. Jedná se o řešení “steer-by-wire”.

Toyota v tiskové zprávě uvádí, že bZ4X Concept je nejnovějším milníkem na cestě této automobilky k dosažení nulových emisí. Tato cesta přitom začala před více než dvaceti lety díky uvedení první generace modelu Prius.

Do současnosti Toyota prodala přes 17 miliónů elektrifikovaných vozidel. Ta dohromady ušetřila přibližně 140 milionů tun CO2. V letech 2010-2019 dokázala Toyota snížit celosvětově uhlíkové emise svých vozidel zhruba o 22 procent.

Do roku 2025 chce mít Toyota ve svém celosvětovém portfoliu přes 70 elektrifikovaných modelů vozidel. V tom je zahrnuta také nejméně patnáct elektromobilů s bateriovým pohonem.

Do stejného data má mít podle plánů Toyoty hybridní pohon více než 70 procent vozů, které její dealeři prodají evropským zákazníkům. Více než desetiprocentní podíl pak mají mít plug-in hybridní automobily a přibližně stejný také bateriové elektromobily a modely poháněné palivovými články.

Zdroj: ČTK

Obrázek: Toyota

@RadekVyskovsky

Napsat komentář

konference Future Cyber Defence 12. 10. 2023
Events

Future Cyber Defence

Jako mediální partneři Vás zveme na panelovou diskusi Future Cyber Defence, která navazuje na konferenci SCADA SECURITY a předchází konferencím připravovaným na rok 2024. Jednotlivá

Číst dále »