Téměř 100 000 živnostníků loni přerušilo podnikání

Měsíční počty přerušených živností 2018-2020

Loni přerušilo podnikání 99 329 živnostníků, což je o 43 % víc než v roce 2019 a o 65 % víc než v roce 2018. Celkový trend, kterým OSVČ dočasně ukončovaly podnikatelské aktivity, nabral na tempu v druhé polovině roku. V meziročním srovnání bylo extrémní září a prosinec. Informace dnes zveřejnila poradenská společnost Bisnode A Dun & Bradstreet Company.

„Vývoj pandemie COVID-19 není stále v ČR, ani v Evropě, příznivá. Tuzemská ekonomika v uplynulém roce propadla, vyhlídky do budoucna jsou stále nejisté. Postiženy jsou celé segmenty podnikání, firmy se dostávají do existenčních problémů, což se také odráží mezi OSVČ. Podnikání v roce 2019 pozastavilo téměř sto tisíc živnostníků,“ říká analytička Bisnode A Dun & Bradstreet Company Petra Štěpánová.

„V meziročním srovnání byla situace výrazně horší v druhé polovině roku. Zatímco v 1. kvartálu aktivity přerušilo o třetinu víc podnikatelů – fyzických osob než v roce 2019, ve 2. kvartálu bylo pozastavených živností meziročně o 1,3 % víc. Ve třetím čtvrtletí byl meziroční přírůstek přerušených živností o 81 % vyšší a ve čtvrtém kvartálu o 72 %,“ dodala Petra Štěpánová z Bisnode A Dun & Bradstreet Company s tím, že nejhorší situace byla v září, po skončení letních prázdnin a v prosinci uplynulého roku. V září, v meziročním srovnání, podnikání pozastavilo o 149 % živnostníků víc, druhý nejhorší výsledek přinesl poslední měsíc roku. V prosinci loňského roku se rozhodlo přerušit podnikání o 108 % víc, než ve stejném období roku 2019. V absolutních hodnotách byl nejhorší leden se 17 008 (+20 % y/y) přerušenými živnostmi, nicméně první měsíc roku bývá dlouhodobě nejsilnější. Následuje září a březen, přičemž v obou měsících podnikání dočasně pověsilo na hřebík víc než 10 000 podnikatelů.

Detailnější analýza poradenské společnosti Bisnode A Dun & Bradstreet Company ukázala, že nejvíc přerušených živností bylo v roce 2020 ve volné živnosti Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona. Následovalo stravování a maloobchod v nespecializovaných prodejnách.

Z relativního pohledu je v čele nejpostiženějších oborů výroba zámků a kování, kde letos podnikání přerušilo o 931 % víc podnikatelů než ve stejném období loňského roku. Následuje zprostředkování velkoobchodu s 768% přírůstkem a průvodcovské činnosti se 730 %.

V uplynulém roce nejvíc živnostníků přerušilo podnikatelské aktivity v Praze (17 100), Středočeském (12 362) a Jihomoravském (11 208) kraji. V meziročním srovnání nad celorepublikovým průměrem skončila Praha, kde loni živnostenské oprávnění pozastavilo o 59 % víc OSVČ než v roce 2019. Za hlavním městem, se 47% vzestupem, následují Liberecký a Olomoucký kraj spolu s Vysočinou.

Napsat komentář

HR a Jobs

Revoluce v benefitech se nekoná

[[{“value”:” I navzdory obavám z dopadu vládního konsolidačního balíčku na oblast zaměstnaneckých benefitů k žádnému kritickému scénáři nedošlo a očekávané plošné snižování benefitů se nekonalo.

Číst dále »