Technologický startup Mileus mění osobní přepravu ve městech

Mileus

Český startup Mileus přináší celkové zlepšení dopravní situace ve velkých evropských městech, umožňuje lidem snadnější cestování po městě díky kombinaci hromadné a návazné smluvní osobní dopravy. Obyvatelé z okrajových částí měst tak budou moci nechat svá auta doma. Pilotní program pro Pražany je plánovaný na jaře. V komplexním technologickém vývoji a růstu startupu pomůže desetimilionová investice z Nation 1.

Digitální platforma Mileus umožňuje plánování přepravy smluvních i sdílených dopravních služeb, jako je taxi, a zajišťuje v reálném čase jejich návaznost na městskou hromadnou dopravu. „Na poslední MHD zastávce cestou domů vás jednouduše vyzvedne řidič taxi. Nemusíte tak čekat desítky minut na autobus a taxi vás odveze až před dveře, kam bude potřeba. Podle průzkumu je 70 % cest, které obyvatelé měst absolvují, z nebo do jejich bydliště. Mnozí z nás se už ráno při plánování cesty do práce rozhodujeme o jejím způsobu v návaznosti na to, kdy a odkud pojedeme večer zpět domů. Často bychom ráno byli ochotni jet hromadnou dopravou, ale večer po práci již chceme komfort a vyhnout se zdlouhavému a nekomfortnímu cestování. Mileus nabídne možnost využití navazující cesty v pohodlí automobilu, aniž bychom se v tom svém ráno museli prodírat pravidelnou zácpou a kroužit v ulicích při hledání parkovacího místa,“ vysvětluje princip Mileus jeho zakladatel Juraj Atlas, který je odborníkem na téma městské mobility a v minulosti zakládal službu Liftago.

Cílem je nabídnout alternativu k neefektivní individuální automobilové dopravě, ke které jsou často nuceni obyvatelé z okrajů měst. Sdílením cest se uleví nejen zahlcené dopravní infrastruktuře, ale nabídne také volnost samotným cestujícím, kteří nejsou vázáni na svůj automobil. „Okraje měst nebyly dosud pro individuální přepravce a sdílenou dopravu dostatečně výdělečné. Mileus jim zajistí vyšší poptávku i frekvenci jízd v těchto lokalitách. Navíc celý počin nepředstavuje konkurenci pro hromadnou dopravu, nýbrž její posílení bez nutnosti zajišťování nových spojů a linek. Bez MHD totiž nejde budovat udržitelnou dopravu ve velkých městech. Naše platforma tak propojí obě tyto formy přepravy, každou pro takový segment cesty, kde exceluje, a zajistí jejich operátorům přísun nových zákazníků,“ popisuje Juraj Atlas za Mileus. “Z naší platformy mohou profitovat také města, kterým umožníme modelovat dopravní obslužnost obyvatel v jejich regionu,” dodává Juraj Atlas.

Pilotní program podpoří také investice

Pražané budou mít možnost poprvé vyzkoušet Mileus v rámci pilotního programu již letos na jaře, ceny dopravy budou nižší než u běžných služeb taxi s podobným komfortem. „Nabídkou nového druhu dopravy, který snoubí výhody hromadné a osobní přepravy, se Mileus na trhu odlišuje. Mechanismus a vývoj technologie, která zajistí návaznost taxi přepravců na hromadnou dopravu není snadný, ulehčí však celkové dopravě ve městech i životnímu prostředí,“ říká Martin Bodocký, Technical Partner investičního fondu Nation 1.

Téměř desetimilionová investice pomůže nabrat další lidi do produktového a software vývojového týmu a rozjet plánovaný pilotní program. V dalších fázích bude projekt řešit celodenní návaznost různých druhů přepravy. Obyvatelé tím získají jistotu, že se dostanou do práce, na úřady, za nákupy, k lékaři či za zábavou a opět domů rychle a pohodlněji, než kdyby jeli jenom MHD, ale levněji, než při objednání běžného taxi. To jim umožní nechat svůj vůz ráno doma v garáži a přispět svojí měrou ke zlepšení dopravní situace a zvýšení kvality života ve městě. „Jurajova zkušenost coby spoluzakladatele Liftaga a jeho vize o budoucnosti udržitelné dopravy ve městech nás utvrdily v tom, že investujeme do správného projektu s mezinárodním přesahem. V Nation 1 podporujeme právě takové nápady už na jejich počátku a chceme zakladatelům pomoct v počátečních fázích jejich projektů. V případě startupu Mileus jde o efektivní propojení služeb, které pomůže městské infrastruktuře s obrovským globálním potenciálem,“ říká k investici Marek Moravec, Managing Partner Nation 1.

Napsat komentář