Švýcarská banka UBS pozitivně hodnotí české státní dluhopisy

CZK dluhopisy

Česká republika získala v poslední analýze švýcarské banky UBS o státních dluhopisech na rozvíjejících se trzích nejlepší hodnocení ze všech zemí střední a východní Evropy. Zpráva UBS si pochvaluje rekordní prodeje českých suverénních dluhopisů na konci loňského roku.

Česká republika je země s nízkým rizikem

Analýza UBS kladně hodnotí nízké úvěrové riziko pro české státní dluhopisy se splatností kratší než 5 let. Riziko selhání těchto dluhopisů je považováno za méně než 2 %, což je nejnižší možná kategorie.

Česká republika je ve zprávě UBS zařazena mezi nejlépe hodnocené státy. Získává tak nejvyšší úvěrové hodnocení ze všech zemí střední a východní Evropy hodnocené švýcarskou bankou UBS.

Zpráva UBS ocenila řadu pozitivních faktorů ovlivňujících českou ekonomiku, zejména nízkou zadluženost a nízkou míru inflace, která by se měla v příštích letech pohybovat kolem 2 – 2,5%.

Zdůrazněna je také institucionální síla české ekonomiky, která těží z členství v EU.

Česká fiskální odolnost a stabilní výhled

Zpráva UBS se také zaměřuje na fiskální odolnost České republiky. Přispívají k tomu hlavně nízký rozpočtový schodek a nízký poměr státního zadlužení k HDP.

„Fiskální výkon české ekonomiky v posledních letech byl silný a míra zadlužení se výrazně snížila na jednu z nejnižších úrovní mezi vyspělými zeměmi. Ekonomika je prosperující a integrovaná s EU, zejména úzce s Německem. Českou republiku v souladu s nedávným hodnocením Moody´s považujeme za emitenta s nízkým AA. Agentura Moody’s podle našich očekávání zvýšila rating České republiky na Aa3 se stabilním výhledem. Domníváme se, že toto hodnocení je oprávněné díky nízkému dluhovému zatížení České republiky a dobrým českým ekonomickým a fiskálním výkonem,“ řekl Thomas Wacker, analytik UBS.

Český úvěrový výhled ve zprávě švýcarské banky UBS zůstává stabilní.

„Domníváme se, že české dluhopisy denominované v EUR jsou atraktivnější než dluhopisy členů eurozóny s podobným hodnocením. I když jsou méně likvidní, nabízejí výnosy podobné španělským dluhopisům a mnohem vyšší ve srovnání se zeměmi, jako je Belgie, “ dodal Thomas Wacker, analytik UBS

Napsat komentář