ŠKODA AUTO je v koncernu Volkswagen 30 let

ŠKODA AUTO je v koncernu Volkswagen 30 let

Pro společnost ŠKODA AUTO je letošní 28. březen 30. výročím důležité události: Dne 28. března 1991 byla podepsána smlouva, která předznamenala spojení společnosti „ŠKODA, automobilová akciová společnost“ s koncernem Volkswagen. Během uplynulých 30 let se regionální lídr stal dynamicky rostoucím aktérem globálního významu, aktivně působícím na více než 100 národních trzích. Široká nabídka 10 modelových řad automobilů ŠKODA dokázala již sedmým rokem v řadě oslovit více než milion zákazníků.

Inovativní, kompaktní model FAVORIT vzbudil zájem koncernu Volkswagen
Zájem koncernu Volkswagen o automobilku ŠKODA, sahající do 70. let minulého století, se výrazně prohloubil po roce 1987, tedy v době, kdy se rozbíhala výroba nového modelu ŠKODA FAVORIT. Tehdy byl ve Wolfsburgu v rámci uvažované spolupráce komplexně testován prototyp modelu ŠKODA FAVORIT, jednoho z mála nelicenčních osobních automobilů tehdejšího východního bloku. Uvažovalo se o zástavbě motorů VW, použití zahraničního brzdového obložení a dalších komponentů.

Tyto záměry se sice převážně z finančních důvodů nakonec neuskutečnily, ovšem pozitivní dojmy a navázané kontakty usnadnily jednání obnovená po 17. listopadu 1989, kdy se v tehdejším Československu zhroutil komunistický režim. Automobilka ŠKODA s roční kapacitou necelých 200 000 vozů zastaralého provedení s motorem vzadu a jediné modelové řady moderní koncepce, hatchbacku FAVORIT s kombi FORMAN, neměla bez silného strategického partnera šanci uspět na světovém trhu. Východiskem se stala privatizace státem vlastněného podniku. K hlavním trumfům české značky patřil zmíněný konkurenceschopný produkt, dále kvalifikovaná, kreativní a motivovaná pracovní síla a také tradice výroby dopravních prostředků vlastní konstrukce.

V létě 1990 oslovila česká vláda v čele s premiérem Petrem Pithartem 8 z původně zvažovaných 24 automobilek ze zemí západní Evropy i ze zámoří. Nabídku předložily 4 z nich, v srpnu 1990 se výběr zúžil na alianci Renault – Volvo a Volkswagen Group. Na základě jednání vlády z 9.-10. prosince byla dne 21. prosince 1990 podepsána smlouva o spolupráci s předkladatelem vítězného projektu, koncernem Volkswagen. Následovala náročná a detailní jednání expertních týmů, vedení Volkswagen Group a domácích představitelů, především místopředsedy české vlády Františka Vlasáka a ministra průmyslu Jana Vrby. Jako neformální zprostředkovatel jednání vystupoval Hanuš Holzer, pozdější československý konzul v Basileji.

Hlavní smlouvu o vytvoření společného podniku (joint venture) na výrobu automobilů ŠKODA mezi vládou České republiky a koncernem Volkswagen, podepsali 28. března 1991 ministr průmyslu české vlády Jan Vrba a předseda představenstva koncernu Volkswagen Carl Horst Hahn. Ke dni 16. dubna 1991, po splnění příslušných bodů smlouvy, získal Volkswagen Group za vklad 620 milionů marek celkem 31 % akcií mladoboleslavské automobilky. Následovalo postupné navyšování akciového podílu až na 100 %, dosažených 30. května 2000.

Bilance 30 let rozvoje české značky v koncernu Volkswagen je velmi působivá. ŠKODA AUTO celosvětově zaměstnává zhruba 42 000 pracovníků (v roce 1991 jich bylo 17 000) a zákazníkům na více než 100 národních trzích dodává automobily deseti modelových řad místo původní jediné. Od roku 1991 se výrobní kapacita ŠKODA AUTO zvýšila více než šestinásobně (ze 172 000 vozů), počínaje rokem 2014 se počet vyrobených automobilů ŠKODA pravidelně pohybuje nad hranicí 1 milionu. V roce 2020 dodala ŠKODA AUTO zákazníkům po celém světě více než 1 milion vozů po sedmé v řadě. K původním třem českým výrobním závodům postupně přibyly továrny v zahraničí: v Číně, Rusku, na Slovensku a v Indii, kde ŠKODA AUTO produkuje většinou prostřednictvím koncernových partnerství, výroba dále běží na Ukrajině a to ve spolupráci s lokálním partnerem.

ŠKODA AUTO v koncernovém svazku samostatně vyvíjí a vyrábí kromě automobilů také komponenty a montážní celky jako motory či převodovky, navíc nese zodpovědnost za aktivity celého koncernu Volkswagen na indickém subkontinentu (projekt INDIA 2.0), v Rusku (vč. Společenství nezávislých států) a od 1. ledna 2021 i na severu Afriky. Srdce společnosti ŠKODA AUTO ale nadále bije v Mladé Boleslavi, kde se již od roku 1895 nachází sídlo a hlavní výrobní závod tradiční české firmy.

TZ

Napsat komentář