Shopaholičkami jsou muži

shopping mall

Placení kartou je díky rozšířenosti bezkontaktních platebních terminálů i samotných karet stále oblíbenější. Na každého Čecha připadne jedna bezkontaktní platební karta, v loňském roce jsme dokonce historicky poprvé uskutečnili více než jednu miliardu transakcí.

Dle zarytých mýtů by většina nákupů byla přisuzovaná ženám, opak je pravdou. Shopaholičkami jsou evidentně muži. „Ženy sice vedou v počtu jednotlivých nákupů 53 ku 47 procentům, platební kartou ale utrácejí méně a rozhodně si nepotrpí na nákupy oblečení a doplňků,“ komentuje průzkum Československé obchodní banky Michaela Průchová. „Za loňský rok ženy nejvíce utrácely za jídlo (v jedné třetině případů). Oproti tomu nákup oblečení si ženy dopřály v sedmi procentech a bot pouze ve dvou procentech případů,“ doplňuje Michaela Průchová.

Bezkontaktní placení kartou je jednoduché a hlavně pohodlné, platit můžeme i drobnější nákupy, stačí při tom jenom přiložit kartu a pípnout. Právě kvůli jednoduchosti občas můžeme sklouznout k tomu, že přestaneme být obezřetní. Přinášíme vám proto pár karetních pravidel, které vás zachrání před nepříjemnostmi.

  • Málokoho už dnes napadne strčit svoji kartu do platebního terminálu. Mnohem jednodušší je pípnout. Dávejte si ale pozor, jakou částku platíte. Do 500 Kč nemusíte uvádět PIN, a tak je vždy lepší před každým pípnutí výslednou sumu na terminálu několikrát zkontrolovat.
  • Když máte nákup za více než 500 Kč, nezapomeňte si při zadávání PIN kódu zakrýt terminál rukou. Nikdy nevíte, kdo vám stojí za zády. Zloději váš PIN odkoukají, následně ukradnou peněženku a u nejbližšího bankomatu vybílí účet. V ideálním případě si proto kartu dávejte mimo peněženku, třeba do pouzdra na doklady.
  • Sledujte pravidelně svoje bankovnictví, ať už internetové nebo na mobilu, ať víte, jestli se vám nestrhne částka, o které vy nic nevíte. Pokud se vám strhne podezřelá částka, ihned kontaktujte svoji banku.
  • Kartu nikomu nepůjčujte a rozhodně s ní nenechte obchodníka kamkoliv odejít bez vašeho dohledu.
  • Buďte primárně nedůvěřiví, pokud se vám na obchodě nebude cokoliv zdát, raději plaťte hotovostí.
  • Pokud kartu nemůžete nalézt nebo ji ztratíte, ihned zavolejte do banky a nechte ji zablokovat.

Napsat komentář

konference Future Cyber Defence 12. 10. 2023
Events

Future Cyber Defence

Jako mediální partneři Vás zveme na panelovou diskusi Future Cyber Defence, která navazuje na konferenci SCADA SECURITY a předchází konferencím připravovaným na rok 2024. Jednotlivá

Číst dále »