Sekundární balení: Papír místo fólie

balení plechovek

Na baličkách trayů Innopack Kisters od společnosti KHS lze nově přebalovat papírem také nápoje a potraviny balené v plechovkách. Tato technologie je alternativou smršťovacích fólií a klopových krabic. Malými úpravami je možné přestavět také dosavadní stroje.

Myšlenka používat papír jako sekundární balení není nová. S prvními krůčky začala společnost KHS už před 20 lety. „Tehdy se ale tato technologie neprosadila, protože papírový materiál byl drahý a fóliová balení byla pevnější,“ vysvětluje Karl-Heinz Klumpe, produktový manažer KHS pro balení. V nápojovém průmyslu se rozšířila jiná řešení. Tento druh balení může nahradit smršťovací fólii nebo klopovou krabici jako přepravní nebo prodejní balení po 12 nebo 24 kusech, a to na výkonných zařízeních s výkonem až 90 000 plechovek za hodinu.

Aby bylo možné přebalovat obaly papírem místo fólií, stačí u baliček trayů Innopack Kisters několik úprav. V tomto případě jsou upraveny jen procesní moduly pro skládání a přebalování. Standardní součásti jako jednocení trayů ze zásobníku, lepení nebo přívod plechovek jsou stejné jako u jiný strojů KHS. Provozovatelům plnicích linek tak stačí nechat přestavět své dosavadní baličky trayů úpravou jednotlivých modulů, a nemusí investovat do úplně nových zařízení.

Přebalování papírem má podle Karla-Heinze Klumpeho mnoho výhod: „Jednak je ekologičtější než fólie, například z hlediska znečištění moří. Papír se v přírodě po několika týdnech rozloží.“ A jednak se používá menší množství obalového materiálu. Místo silné klopové krabice nebo fóliových přebalů s trayem stačí při přebalování papírem jen pevná plochá podložka z vlnité lepenky, a to bez zhoršení celkové pevnosti.

Nové balení podle výrobce snižuje náklady – v porovnání s klopovou krabicí až o 15 procent; v porovnání s fólií jsou náklady přibližně stejné. Při skládání se balík také úplně uzavře. „Do fóliových balení se mohou malými otvory na stranách dostávat nečistoty. Papír hlavně při přepravě na delší vzdálenosti jednoznačně lépe chrání obaly,“ míní Karl-Heinz Klumpe.

Zdroj: svetbaleni.cz

Napsat komentář