Schodek hospodaření VZP bude letos 4,6 mld. Kč

Schodek hospodaření Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) bude letos podle místopředsedy správní rady pojišťovny Miroslava Kalouska (TOP 09) zřejmě asi o miliardu lepší než plánovaný. Ukazují to podle něj data o hospodaření VZP za první dva měsíce roku. Očekává saldo 4,6 miliardy korun. Řekl to novinářům po jednání správní rady. Celkově mají být výdaje systému veřejného zdravotního pojištění 471 miliard korun.

Pojišťovna podle Kalouska za první dva měsíce vybrala na pojistném asi o dvě miliardy víc než vydala na zdravotní péči. “Máme důvod se domnívat, že celkově hospodaření bude o něco lepší než schválený (zdravotně) pojistný plán. Deficit by neměl být být 5,5 miliardy, ale z dnešního pohledu zhruba o miliardu nižší. Samozřejmě za těch deset měsíců se může stát cokoliv,” řekl.

VZP pro letošní rok počítá podle zdravotně pojistného plánu s příjmy zhruba 275,7 miliard korun a náklady 281,2 miliardy korun. Na konci února byly příjmy 16,3 procenta ročního plánu, náklady na zdravotní služby 15,3 procenta ročního plánu. Na běžném účtu základního fondu zdravotního pojištění bylo 19,2 miliardy, v rezervním fondu 3,3 miliardy.

Loni pojišťovna odhadovala také schodek přes pět miliard korun, hospodaření nakonec bylo vyrovnané. Více než 330 milionů do jejího rozpočtu přinesla první a druhá vlna akce Milostivé léto, ve kterém lidé mohli vyrovnat své závazky vůči pojišťovně a bylo jim odpuštěno penále. “Získali jsme díky tomu větší částku, než byl očekávaný průměr, než kdyby se to vymáhalo exekučně,” uvedl předseda správní rady VZP poslanec Tom Philipp (KDU-ČSL). Akci využilo 13.500 osob, na penále pojišťovna odpustila dohromady přes 1,1 miliardy korun.

Server SeznamZprávy informoval o tom, že ředitel VZP Zdeněk Kabátek dostane letos odměnu 1,255 milionu korun. Dalších 319.000 korun navíc obdrží za nábor pojištěnců z řad ukrajinských uprchlíků. Částka je podle Seznam Zpráv dosud nejvyšší, kterou správní rada řediteli VZP navrhla. Loni dostal Kabátek odměnu 1,309 milionu korun.

V systému veřejného zdravotního pojištění je zapojeno sedm zdravotních pojišťoven, VZP má asi 59 procent klientů. Podle údajů ministerstva financí počítají dohromady s příjmy 464,1 miliardy korun a výdaji 471,3 miliardy korun. Schodek předpokládá 7,5 miliardy korun. Svaz zdravotních pojišťoven, které sdružuje šest menších mimo VZP, v lednu odhadoval, že schodek může být až 12 miliard Kč a hrozí vyčerpání rezerv.

TZ

Zdroj: eGOVERNMENT NETWORK NEWS

Napsat komentář