Reuse centrum v Ostravě vrací věci do života

Reuse centrum v Ostravě

Provoz Reuse centra Ostrava, tedy centra pro opětovné použití, které je společným projektem města Ostravy a společnosti OZO Ostrava je nyní po dalším několikatýdenním nuceném uzavření opět obnoven.

Je to místo, kde mohou lidé za pár korun získat funkční předměty pro zařízení domácnosti (nábytek, kuchyňské nádobí a potřeby), nářadí, hračky, knihy, CD, gramodesky, umělecké předměty, sportovní potřeby, kočárky, autosedačky atd. a zároveň tím přispět na zeleň v Ostravě. Součástí centra je i veřejná dílna, kde si lidé mohou zakoupenou věc sami opravit nebo vylepšit. Bezplatně zde mohou využít ruční nářadí či šicí stroje, kterými je dílna vybavena. Obyvatelé Ostravy mohou darovat funkční předměty, které nepotřebují, do všech jedenácti sběrných dvorů na území města.

Méně je více

Radek Leskovjan se při návrhu interiéru a jednotné vizuální podoby centra držel hesla „Less is more“. „Tento slogan jsem použil jako centrální sdělení celého prostoru. A doplnil jsem jej dalšími slogany jako Omezuj, Odmítej, Používej, Opravuj, Upcykluj a Recykluj. To se totiž stane, když se spojí zodpovědnost, ušlechtilá myšlenka a design s mým rukopisem,” přibližuje designér.

Designér halu rozčlenil do barevných zón, do nichž jsou nabízené předměty umisťovány podle své barvy. Věci, kterých by si možná při formě vystavení „á la vetešnictví“ či tmavý a zaprášený bazar z 90. let minulého století nikdo nevšiml, se rázem staly lákavějšími a celý prostor se díky pestrým barvám rozzářil. „Je to jakási výstava, protože kdybychom barvy nezorganizovali, tak by z toho byl takový bazarový binec. Vypadalo by to stejně jako v každé zastavárně,” popisuje svůj koncept Leskovjan.

Lidé tak mohou podle barev levně nakupovat také v neotřelé knihovně, která je pomyslným srdcem celé haly a slouží zároveň jako posluchárna pro doprovodné vzdělávací akce. „V centru prodejní plochy budou navíc probíhat také workshopy, přednášky, swapy a prezentace, vše v duchu reuse a upcyklace,” dodává designér. V Reuse centru Ostrava se nedávno objevilo třeba i koncertní křídlo.

Místo pro nové příběhy

Centrum zahájilo provoz loni 19. září a otevřené bylo jen jeden měsíc. „Velmi mile nás překvapilo, kolik lidí během prvního měsíce přišlo. Za tu krátkou dobu jsme utržili za darované předměty přes 120 tisíc korun, což je úžasné zvláště, když uvážíme, že za jeden předmět do sbírky přibude jen částka v rozmezí 10-200 Kč. Po měsíci provozu jsme koncem října museli bohužel nuceně zavřít podobně jako obchody a jiné provozovny,” popisuje mluvčí. Od té doby bylo centrum na několik týdnů otevřeno v prosinci, pak v únoru a nyní po dalším několikatýdenním nuceném uzavření opět od 20. dubna funguje.

TZ

@RadekVyskovsky

Napsat komentář