Nebojte se neznámých vod
Pokud chcete dosáhnout úspěchu, nečekejte, že se dostaví sám od sebe. “Musíte mu jít naproti,” říká Jitka Chizzola, ředitelka D.A.S. pojišťovny právní ochrany. “Když jsem před 25 lety dostala nabídku vést D.A.S., byl to obrovský krok do pro mě neznámých vod. Na druhou stranu se celý život řídím heslem Kdo se bojí, nesmí do lesa,” usmívá se jediná žena, která stojí v čele pojišťovací společnosti již 25 let. “Začátky nejsou jednoduché, zažijete spánkový deficit, stres, ale pokud to zvládnete, zocelí vás to a budete připraveni na další překážky, které tvrdý svět byznysu přináší. Život totiž nedává nic zadarmo, ale o to víc si dosažených úspěchů vážíte,” uzavírá Jitka Chizzola s úsměvem.
Jděte za tím, čemu věříte
Poslouchejte svoji intuici, nebojte se zainvestovat čas i energii, vystupte ze své komfortní zóny a jděte za tím, čemu věříte. “Připravte se na to, že cesta nebude snadná, přijdou i zádrhely a nezdary a možná to nemusí vyjít. Ale za zkoušku to vždycky stojí. Když člověk nic nezkusí, nikdy ničeho nedosáhne a bude si to možná jednou vyčítat,” radí Veronika Brázdilová, ředitelka společnosti Xerox pro Českou republiku a dodává: “Úplně nejlepší je začít tím, že svoje sny a plány sdílíte s někým komu věříte a kdo vás na této cestě podpoří nebo vám pomůže.”
Nepřešlapujte na místě a učte se novým věcem
Skočit do neznámých vod může být pro spoustu lidí, nejen žen, velmi stresující. Své o tom ví i Bronislava Chudobová, ředitelka jazykové agentury Skřivánek. “Pokud chcete uspět v náročném světě byznysu, učení se novým věcem se nevyhnete. Pokud se budete snažit, pracovat na sobě a obklopíte se schopnými lidmi, časem se do toho dostanete. Počítejte s tím, že začátky nejsou jednoduché a i časem vás budou čekat čím dál náročnější úkoly. Ale vůně byť dílčích úspěchů během vaší cesty vám bude sladkou odměnou,” doplňuje žena stojící v čele největší jazykové agentury ve střední Evropě.
Neztrácejte čas
Lenka Kerlická z 27 Jewelry věří v pozitivní myšlení. Podle ní nemá cenu ztrácet čas tím, co se ne-daří, nebo co nejde. Musí se to překročit a zase koukat vpřed. “Využít se dá každá vteřina. Vždycky a kdekoliv se dá myslet na svůj cíl, sen. Je pro mě důležité vidět se tam, kde chci být. Vědět, že je můj cíl reálný. Pokud mu vnitřně věřím, splní se. Vše zlé je pro něco dobré a v každé “nepodařené” situaci se snažím hledat její přínos a důvod, proč se mi stala,” říká Kerlická.
Zbytečně se netrapte
Podle Sáry Maletičové, spoluzakladatelky společnosti Light Works, je důležité si stanovit náročné cíle, abyste se stále posouvaly dopředu a nebát se dělat změny, vystoupit ze své komfortní zóny. “Jedině tak budete své schopnosti rozvíjet a zlepšovat. Poučte se také ze svých chyb, ze situací které se vám nepovedly, ale netrapte se tím, co už nemůžete ovlivnit. Raději se zaměřte na to, co v budoucnosti můžete udělat lépe,” říká Maletičová a doporučuje udělat alespoň jeden malý dobrý skutek každý den. “Ať už někomu pomůžete, nebo mu jen vykouzlíte úsměv na tváři, zjistíte, že vaše dny najednou budou dávat mnohem větší smysl,” dodává s úsměvem.
Zaveďte duševní hygienu
Motivace a tah na branku v práci jsou podmíněny balancem v ostatních oblastech, to ví i Alice Kubíčková, zakladatelka advokátní kanceláře LP Legal a ředitelka Komory právní odpovědnosti. “Je nesmírně obtížné jet na 100 % několik měsíců v kuse. Nezapomínejte proto na svou duševní hygienu. Pokud se cítíte přepracovaní a bez energie, zajděte si klidně během dne na jógu nebo se projít do parku. Určitě vám to pomůže víc, než sedět a stresovat se nad úkolem, který vás tzv. blokuje. Vyčistíte si hlavu, uvolníte se a třeba vyřešíte problém, který vás dlouho trápil,” říká úspěšná advokátka.
Život vám ulehčí aplikace
Aplikace pomáhají Sandře Gligić, která stojí v čele digitální agentury Taste, nejen v byznyse, ale i v životě. Má několik pomocníků, kteří jí pomáhají zvládat tzv. líné dny, ponořit se do práce a být maximálně efektivní. “Nemám totiž ráda pocit, že jsem celý den dělala vše a přitom nic,” říká s úsměvem. “Za sebe mohu doporučit tzv. snoozování e-mailů, který vám pomůže si mail nechat zobrazit až v určitý den, kdy ho můžete skutečně vyřídit a nemusíte nad ním stále přemýšlet, nebo na příklad aplikaci Quality time. Sama sobě někdy nalhávám, že vše, co na mobilu dělám, je k něčemu, a že sociální sítě mi vezmou maximálně pár minut denně. Tato aplikace umožní si uvědomit, kolik času to bylo doopravdy a nelhat si. Můžu pak pracovat třeba na tom, že se soustředím na to, abych některé neproduktivní věci dlouhodobě omezovala, až je nebudu používat vůbec,” dodává