Sedmdesát procent obcí by využilo dotační podporu na výstavbu cenově dostupného nájemního bydlení. Dvacet dva procent samospráv o využití dotací zatím neuvažuje. Vyplývá to z průzkumu společnosti CEEC Research a Svazu měst a obcí ČR, který proběhl v prvním říjnovém týdnu a zúčastnilo se ho 530 obcí. Ministerstvo pro místní rozvoj spustilo první výzvu v programu výstavby dostupného bydlení 1. října.
Dotace ze Státního fondu podpory investic (SFPI) jsou určené na stavbu nájemních bytů, a to jak novostaveb, tak i na rekonstrukce a přístavby. Část financí, maximálně 40 procent nákladů, lze čerpat ihned při splnění daných podmínek. Zbývající část lze pokrýt dotovaným úvěrem s úrokovou sazbou odpovídající základní sazbě EU pro ČR snížené až o tři procentní body, a to až do výše 65 procent ceny projektu. Dotace a výhodný úvěr by tak mohly pokrýt až 90 procent investice. Splatnost úvěru je 30 let s možností předčasného splacení bez poplatků. O podporu mohou žádat právnické osoby a obce.
Průzkum ukázal, že 78 procent obcí nemá dostatek obecních nájemních bytů. Z obcí, které by o dotaci žádaly, by 39 procent finanční prostředky využilo na výstavbu nových bytů a 30 procent na opravy stávajících. Nákup bytů by z dotací financovalo osm procent obcí a 16 procent zatím neví, jak by program konkrétně využilo.
Více než čtvrtina dotázaných obcí v současnosti nedisponuje vhodným pozemkem pro výstavbu, ale pět procent plánuje změnu územního plánu za účelem získání takového pozemku. V některých obcích vlastní pozemky stát. Vláda na jaře vyčlenila pro obce 201 pozemků o celkové rozloze zhruba 73 hektarů určených k výstavbě dostupného bydlení. O tyto pozemky by mělo zájem tři procenta dotázaných obcí. Vhodný pozemek pro výstavbu má aktuálně 57 procent obcí.
Pro více než polovinu obcí je největším problémem nedostatek dostupného bydlení obecně. Třináct procent obcí by potřebovalo rozšířit nabídku bytů pro pracovníky ve veřejně prospěšných profesích, jako jsou policisté, záchranáři, hasiči, učitelé či lékaři. Dvanáct procent obcí usiluje o dosažení cenové hladiny dostupného nájemného a šest procent potřebuje sociální byty. Desetina obcí by uvítala startovací byty pro mladé lidi a seniory.
Současné systémy státní podpory bydlení považuje za nedostatečné 48 procent respondentů. Podle 27 procent je dostatečné pouze řešení bytové nouze pro nízkopříjmové skupiny formou příspěvku na bydlení a podle 16 procent formou doplatku na bydlení pro stejnou skupinu.
Analýzy realitních kanceláří uvádějí průměrné nájemné v ČR okolo 16 000 korun měsíčně. Za poslední tři roky nájemné vzrostlo zhruba o čtvrtinu. Nejvyšší nájmy jsou v Praze, kde průměrně přesahují 20 000 korun. Nejnižší jsou v Ústeckém, Karlovarském a Moravskoslezském kraji.
Zdroj: ČTK
Zdroj: eGOVERNMENT.NEWS