Průzkum: Vládě věří šestina lidí

Důvěra ve vládu klesá, kabinetu Petra Fialy (ODS) věří šestina Čechů, z ústavních institucí dopadla nejhůře. Vyplývá to z aktuálního průzkumu, který zveřejnilo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Prezident Petr Pavel má důvěru u 52 procent obyvatel, Poslanecké sněmovně věří 18 procent a Senátu 29 procent veřejnosti, u všech se důvěra v porovnání s předchozím průzkumem z léta též zhoršila. Tradičně nejvyšší důvěře se těší starostové a obecní zastupitelstva.

Zhoršilo se také hodnocení politické situace. Nespokojenost dalo najevo 69 procent dotázaných, „ani spokojeno, ani nespokojeno” se cítí pětina obyvatel ČR a desetina je spokojená. „Hodnocení politické situace se tak dále propadlo oproti úrovni, kde většinou bývalo v letech 2014 až 2020, přičemž aktuální hodnocení se ocitlo již hlouběji, než kam se dostal výrazný krátkodobý propad z roku 2017 spojený s tehdejší hlubokou vládní krizí,” uvedli autoři průzkumu. Doplnili, že i nadále je spokojenost se současnou politickou situací vyšší, než bývala v období let 2012 a 2013.

Důvěra ve vládu se od loňského listopadu držela nad 30 procenty, v létě ale přišel pokles na 25 procent a nyní na 17 procent. V aktuálním průzkumu jí důvěra klesla o osm procentních bodů a naopak nedůvěra o devět procentních bodů stoupla. U prezidenta se důvěra snížila o šest procentních bodů a nedůvěra vzrostla o devět procentních bodů, Poslanecká sněmovna zaznamenala pokles důvěry o pět procentních bodů a nárůst nedůvěry taktéž o pět procentních bodů. U Senátu činí pokles důvěry čtyři procentní body a nárůst nedůvěry šest procentních bodů.

Z dalších ústavních institucí věří hejtmanům 42 procent lidí, krajským zastupitelům 44 procent, obecním 62 procent a starostům 67 procent obyvatel.

„Podrobnější analýza ukázala, že u všech zkoumaných institucí důvěra k nim vykazuje významnou pozitivní korelaci se spokojeností s politickou situací, se spokojeností s vlastním životem, s hodnocením ekonomické situace v ČR a s hodnocením životní úrovně vlastní domácnosti,” uvedlo CVVM.

Průzkum se uskutečnil od 28. září do 4. prosince a zúčastnilo se ho 913 lidí starších 15 let.

TZ

Zdroj: eGOVERNMENT NETWORK NEWS 

​ 

Napsat komentář