Průzkum: Více než polovina osmiletých může sama používat internet

Přibližně 54 procent osmiletých dětí může v Česku samostatně používat internet. Bez ohledu na věk dovoluje dětem přístup na internet sedm z deseti rodičů. O bezpečném chování na síti se ale s dětmi baví jen 48 procent rodičů. Vyplývá to z červencového průzkumu firmy Avast, kterého se zúčastnilo víc než 1000 respondentů z ČR.

Přibližně polovina českých rodičů uvádí, že jejich děti tráví na internetu samostatně v průměru až dvě hodiny denně. Většina rodičů, 86 procent, se svými dětmi o jejich on-line aktivitách komunikuje. I přesto se však 38 procent Čechů a Češek obává, že se jejich dítě na internetu setká s nevhodným obsahem. Mezi další obavy patří strach, že se dítě spřátelí s někým, kdo se ho pokusí podvést či zmanipulovat. Má je 36 procent dotázaných. Kyberšikany u dětí se obává 33 procent rodičů a závislosti na internetu či sociálních sítích 33 procent.

Rodiče se také často trápí představou, že jejich dítě zveřejní obsah, který ho může ovlivnit v pozdějším životě. Uvedlo to 54 procent oslovených. Z nasdílí informace, které povedou ke krádeži identity dítěte, má strach 51 procent dospělých. Sami rodiče se na internetu obvykle pohybují opatrněji a s rozvahou. Ačkoli 56 procent Čechů a Češek zveřejňuje na sociálních sítích fotky svých dětí, 84 procent má na svých profilech nastavené soukromí tak, aby omezili, kdo si může zveřejněné příspěvky zobrazit.

Kyberbezpečnost u dětí také podle ředitele technologické firmy OR-CZ Jaroslava Ploce souvisí s nutností komplexního technického zabezpečení datových sítí včetně přístupu k interním výukovým zdrojům, elektronické poště a internetu.

Nové hrozby přicházejí aktuálně také s nástupem výkonnějších modelů umělé inteligence jako například ChatGPT4.

Přestože si existenci nástrah on-line světa uvědomuje většina rodičů, faktické hrozby jsou v realitě často podceňovány. Jednou z možností, jak děti systémově na kyberbezpečnost připravit, je podle něj zařadit témata do učebních plánů na prvním stupni základního vzdělávání, a to jako mezipředmětovou výuku.

TZ

 

Napsat komentář

konference Future Cyber Defence 12. 10. 2023
Events

Future Cyber Defence

Jako mediální partneři Vás zveme na panelovou diskusi Future Cyber Defence, která navazuje na konferenci SCADA SECURITY a předchází konferencím připravovaným na rok 2024. Jednotlivá

Číst dále »
Generated by Feedzy