Handheldová zařízení s čtečkami čárových kódů selhávají v průměru 1,5krát ročně a jejich oprava či výměna trvá 3 dny.
Selhání handheldových mobilních zařízení frustrují řidiče doručovacích společností, zaměstnance skladů, maloobchodníky i záchranáře v celé Evropě. V průměru handheldová mobilní zařízení s čtečkami čárových kódů selhávají více než 1,5krát ročně1 a jejich oprava nebo výměna trvá 3 dny nebo déle, což mimo jiné vede i ke snižování tržeb. K těmto zjištěním dospěl nejnovější výzkum, který vypracovala společnost Opinion Matters pro Panasonic TOUGHBOOK.
V průměru je více než 70 % pracovníků přesvědčeno, že jejich handheldové zařízení je náchylnější k selhání než ostatní technická zařízení, která používají. V dnešním rychlém světě podnikání je ale jasné, že uživatelé handheldových zařízení s nimi nemohou zacházet opatrně. Pracovníci také uvedli, že k poškození zařízení dochází různými způsoby, od pádů či polití, přes zanechání na mraze až po přejetí vozidlem.
Příčina problému:
- Pád zařízení 45 %
- Zanechání na horkém místě 29 %
- Prostě to přestalo fungovat 27 %
- Pád do vody 24 %
- Přejetí vozidlem 22 %
- Rozlití tekutiny na zařízení 20 %
- Zanechání na studeném místě 11 %
Mezi nejčastější důsledky těchto nehod patří problémy s baterií, tlačítky, dotykovou obrazovkou či čtečkou čárových kódů.
Nejčastější příčiny selhání:
- Potíže s baterií 38 %
- Potíže s dotykovou obrazovkou 35 %
- Zařízení přestalo řádně pracovat 31 %
- Rozbitý displej 24 %
- Tlačítka přestala fungovat 22 %
- Selhání čtečky čárových kódů 22 %
I když zařízení pracovníkům fungují správně, uvedli, že je leckdy frustrují. Nejvíce frustrující aspekty handheldových zařízení jsou:
- Pomalé nebo nepřesné čtení kódů 22 %
- Absence možnosti používat v rukavicích 16 %
- Váha 15 %
- Malá výdrž baterie 15 %
- Špatný design 10 %
Hlavní vylepšení designu, která by na svých handheldových zařízeních chtěli pracovníci vidět:
- Povrch odolávající poškrábání 32 %
- Pásek k uchycení na ruku nebo přes rameno 27 %
- Povrch odrážející teplo 24 %
- Snazší čištění 23 %
- Baterie umožňující výměnu za provozu 22 %
- Lépe čitelný displej 22 %
Pracovníci také zmínili, že v případě splnění těchto přání by se výrazným způsobem zvýšila jejich produktivita. Společnosti odhadují, že by po implementaci těchto přání byly v průměru o 41 % produktivnější.
Jan Kaempfer, generální manažer marketingu Mobile Solutions Business Division pro Evropu, řekl: „Není pochyb o tom, že pracovníci v terénu bývají frustrováni při práci se svými současnými handheldovými mobilními počítačovými zařízeními. Kromě demotivace pracovních sil přináší tyto problémy i obrovské náklady a mají velký dopad na zákaznický servis.“
„Tato handheldová zařízení pro skenování čárových kódů se používají v sektorech, kde se počítá s každou sekundou. Tlak na pracovníky je proto vysoký. Pracovní prostředí bývá často obtížné a vystavené povětrnostním vlivům, což má vliv na počet nehod se zařízením a také počet závad. Proto je více než kdy jindy důležité, aby nákupčí techniky chápali, jaké faktory hrají roli při konstrukci zařízení. Mezi ty nejdůležitější patří ergonomický design, zvýšená odolnost a technologické aspekty jako například baterie vyměnitelné za chodu a obrazovky čitelné i během dne.“