Průzkum: Platit chytrými hodinkami a náramky chce pětina Čechů

Hodinky_chytré_placení

Pětina obyvatel České republiky počítá s tím, že bude platit bezkontaktně pomocí nositelných zařízení – chytrých hodinek, náramků, klíčenek.

Češi jsou tím podle čerstvého průzkumu společnosti Mastercard pod evropským průměrem, který činí 24 procent, což představuje více než 175 milionů osob. V sousedním Slovensku činí podíl zájemců o bezkontaktní placení nositelnými zařízeními 31 procent.

Celková útrata hrazená loni prostřednictvím bezkontaktních karet Mastercard a Maestro vzrostla meziročně o 145 procent a obliba bezkontaktních plateb pochopitelně vede k tomu, že mnoho Evropanů uvažuje o nových způsobech bezkontaktního placení. Předpovídá se, že do roku 2020 bude plných 62 procent nositelných zařízení mít platební funkce.

Tyto údaje byly zveřejněny zrovna v době, kdy banka ABN AMRO chystá v Nizozemsku zkušební provoz bezkontaktního placení pomocí nositelných zařízení. Vedle stabilního růstu bezkontaktních plateb totiž také postupně mizí překážky, které brání jejich většímu rozšíření. K největšímu poklesu došlo v případě obav z možného podvodu v Nizozemsku (–41 procent), Španělsku (–33 procent) a ve Velké Británii (–31 procent).

Jednotlivé evropské banky se společností Mastercard spolupracují na uvedení další podoby bezkontaktních plateb. ABN AMRO je jednou z prvních bank, které umožňují bezkontaktní platby prostřednictvím nositelných zařízení propojených s běžným účtem. Banka spouští pilotní projekt pro 500 klientů různých věkových kategorií.

Systém Mastercard Tokenization se významnou měrou podílí na tom, proč jsou platby prostřednictvím nositelných zařízení bezpečnější než kdy dříve. Díky tomuto systému je zajištěno, že šestnáctimístné číslo platební karty se v chytrých hodinkách nikde nepoužívá ani neukládá – namísto něj se používá náhradní číselný kód, označovaný jako „token“, který se vystavuje samostatně pro každé zařízení, které je schopno zprostředkovávat platby. Výsledné zabezpečení, uplatňované pro digitální platby, je podobné elektronickému čipu platebních karet.

Tokenizace navíc přidává další úroveň zabezpečení, neboť vlastní číslo platební karty zůstává skryto, a to i během platební transakce v místě prodeje. Jelikož většina lidí dává přednost digitální peněžence od své vlastní banky, umožňuje tento postup jednodušší přístup k důvěryhodnému způsobu realizace elektronických plateb.

Napsat komentář