Průzkum: Investice do startupů zůstanou z 84 % nedotčeny

start up průzkum

Studie Startup Report 2019_2020, zjistila, že současná situace v dlouhodobém horizontu ovlivní investice do českých startupů jen minimálně. Investoři (až 84 % dotázaných) i nadále plánují investovat své prostředky do startupů. Zdá se, že k omezení investic (6,5 %) nebo změně toku peněz (9,5 %) dojde jen marginálně a dočasně.

Většina investorů se domnívá, že celého startupového ekosystému se krize nedotkne, naopak ho do budoucna transformuje směrem ke kvalitnějším a životaschopnějším projektům nabízejícím lepší produkty a služby. Podle DLA Piper to souvisí i s tím, že převážná většina investorů si „své“ startupy vybírá sama. Tento typ společností je pak mnohem více flexibilnější na vyrovnání se s touto krizí, což si investoři plně uvědomují. Současná situace tak spíše vytvoří v nadcházejícím období na české startupové scéně nové příležitosti.

Nejvíce během krize utrpí startupy z oblastí cestovního ruchu, gastronomie, automotive, event planning a managementu a také ryze offline produkty. Většina dotázaných se shoduje, že situace zasáhne především startupy v počátečních fázích jejich vývoje.

Naopak společnosti, které mohou ze stávající krize profitovat, se pohybují v prostředí e-commerce nebo se věnují vývoji online nástrojů pro práci či výuku na dálku, dále sem spadá také zdravotnictví a výzkum, nanotechnologie a IT. Tyto budou pravděpodobně moci dosáhnout i na investice v krátkodobějším horizontu a to nehledě na fázi jejich vývoje.

Krom příznivé situace pro již probíhající investice do českých startupů Startup Report potvrdil, že se investoři nebudou bránit ani novým investicím. Necelých 94 % z nich by investovalo do projektu, který bude mít zajímavý nápad a dávat smysl, i v současném stavu, respektive v případě nastávajícího ekonomického poklesu.

Napsat komentář