Provozní zisk předních světových automobilek loni prudce stoupl

automotive prodeje

Přední světové automobilky v loňském roce prudce zvýšily své zisky, a to navzdory negativním dopadům nedostatku čipů a dalších součástek na jejich výrobní aktivity. Podle studie poradenské společnosti EY se loni souhrnný provozní zisk 16 největších světových automobilových koncernů zvýšil o 168 procent na 134 miliard eur (zhruba 3,3 bilionu Kč), napsala agentura DPA.

“Celkově přední automobilové koncerny v loňském roce zvládaly čipovou krizi pozoruhodně dobře. Odbyt sice u řady podniků klesl, v oblasti zisku byl však vývoj v některých případech vynikající,” uvedl analytik EY Constantin Gall. Dodal, že automobilkám se vyplatila strategie zaměřit se zejména na výrobu dražších vozů a omezit poskytování slev. “Marže v roce 2021 dosahovaly rekordních úrovní,” upozornil.

Nejvyšší marže ze sledovaných automobilek podle EY dosáhl americký výrobce elektromobilů Tesla, těsně za ním následovali němečtí producenti luxusních vozů BMW a Mercedes-Benz.

Předloni automobilový průmysl tvrdě zasáhla pandemie covidu-19, s problémy se toto odvětví potýká také v letošním roce. “Výrobu dál brzdí nedostatek polovodičů a dalších součástek. Enormní zátěž pro toto odvětví představuje rovněž válka na Ukrajině,” uvedl analytik EY Peter Fuss. Předpověděl rovněž, že ceny nových automobilů budou letos spíše růst než klesat.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář