Proběhl první úspěšný test strojního zdění

první úspěšný test strojního zdění

V červenci proběhl v České republice historicky první test technologického demonstrátoru strojního zdění na reálné stavbě. Zdicí stroj vyvinula značka KM Robotics za podpory společnosti Wienerberger. Tržní potenciál produktu zkoumá Inovační společnost IdeaSense, jež také napomohla vytvořit byznys model budoucí služby strojního zdění. Komerční prototyp by se měl na trhu objevit v následujících letech, na jeho přípravě se bude kromě výše zmíněných podílet také Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT. Řešení by mohlo nejen zrychlit a zpřesnit zdění, ale také pomoci řešit dlouhodobý problém s nedostatkem kvalifikovaných zedníků na stavbách.

Myšlenka využití robotického ramene pro zdění pochází od KM Robotics, za vývojem demonstrátoru stojí zakladatelé značky Štěpán Kočí a Jakub Maršík. Výsledný produkt byl poprvé po čtyřech letech vývoje otestován v ostrém provozu na stavbě v Říčanech. Demonstrátor bude zároveň sloužit jako základ k následnému vývoji prototypu systému strojního zdění určeného pro sériovou výrobu. Jeho vývoj bude probíhat v úzké spolupráci se společností Wienerberger, IdeaSense a CIIRC ČVUT. Wienerberger projektu poskytuje finanční podporu a směřování s ohledem na správné zabudování stávajících cihelných bloků. IdeaSense je koordinátorem celého projektu – stojí za přípravou byznys modelu a monitoruje, jak by mohl výsledný produkt obstát na trhu.

Demonstrátor strojního zdění byl postaven na robotu KUKA KR210 na lineární dráze vlastní konstrukce a je schopen zdít libovolně dlouhé rovné úseky zdí z běžného sortimentu broušených cihelných bloků Porotherm společnosti Wienerberger. Samotný test probíhal s pálenými keramickými cihlami Porotherm 30 Profi Dryfix. Jako pojivo je možné použít tenkovrstvé lepidlo či pěnu. V rámci samotného testu byla použita zdicí pěna Dryfix.

Napsat komentář