Pokles maloobchodních tržeb pokračoval

maloobchod tržby srpen 2022

Meziročně se tržby v maloobchodě v srpnu snížily reálně o 8,8 %, meziměsíčně klesly o 0,7 %.

Meziměsíčně se tržby v maloobchodě kromě motorových vozidel1) snížily v srpnu reálně o 0,7 %, přičemž za nepotravinářské zboží a potraviny klesly shodně o 1,1 %, naopak za pohonné hmoty vzrostly o 3,2 %.

Meziročně se maloobchodní tržby snížily reálně o 8,8 %, v tom za nepotravinářské zboží klesly o 10,3 %, za pohonné hmoty o 9,2 % a za potraviny o 6,6 %.

„K meziročnímu poklesu tržeb v maloobchodě přispěl vývoj prodeje potravin i nepotravinářského zboží. Tržby těchto odvětví klesaly nepřetržitě již čtvrtý měsíc a v srpnu se pokles ještě prohloubil. Na snížení maloobchodních tržeb se podílel i nižší prodej pohonných hmot, avšak oproti předchozímu měsíci pokles zmírnil,“ říká Jana Gotvaldová, vedoucí oddělení statistiky obchodu, dopravy a služeb ČSÚ.

„Pokles maloobchodních tržeb pokračoval ve všech sortimentních skupinách prodejen s výjimkou prodejen s farmaceutickým a zdravotnickým zbožím. Také internetovým obchodům se tržby snížily,“ dodává Marie Boušková, ředitelka odboru statistiky obchodu, dopravy, služeb, cestovního ruchu a životního prostředí ČSÚ.

Tržby ve specializovaných prodejnách s oděvy a obuví klesly o 15,1 %, s výrobky pro domácnost o 13,2 %, s počítačovým a komunikačním zařízením o 12,7 % a s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci o 12,6 %. Tržby prodejen s kosmetickými a toaletními výrobky stagnovaly. Naopak vzrostly tržby v prodejnách s farmaceutickým a zdravotnickým zbožím o 1,3 %. V prodejnách s potravinami se projevil větší pokles tržeb ve specializovaných prodejnách (o 12,5 %) než v nespecializovaných prodejnách s převahou potravin (o 6,2 %). Internetovým a zásilkovým obchodům2) se tržby snížily o 10,2 %.

Tržby za prodej a opravy motorových vozidel3) meziměsíčně reálně klesly o 1,8 % a meziročně se snížily o 7,2 %. Tržby se snížily jak za prodej motorových vozidel (včetně náhradních dílů), tak za opravy.

Zdroj: ČSÚ

Napsat komentář