Počet balíků na poštách stoupl na dvojnásobných 350.000 denně

pošta balíky logistika

Počet denně podaných balíků na České poště se v minulém týdnu proti konci listopadu zvýšil o dalších 50.000 na průměrně 350.000, což je dvojnásobek proti běžnému dni. Vrchol pošta očekává v tomto týdnu. Rozhodný den pro jisté doručení do Vánoc je 21. prosince. Řekl to mluvčí pošty Matyáš Vitík.

„Předpokládáme, že vrchol ještě přijde poté, co lidé dostanou své výplaty, případně pokud budou před Vánoci ještě slevové akce na e-shopech. Největší zpracování teď probíhá v Praze v Malešicích v největším třídícím centru České pošty. Tam se denně zpracovává 120.000 balíků,“ uvedl Vitík.

Logistická firma Zásilkovna v současnosti podle mluvčího Kamila Chalupy zpracovává až trojnásobné množství zásilek ve srovnání s běžným obdobím roku. Do druhého dne doručuje 91,4 procenta zásilek. „Co se týká ztracených zásilek, jejich podíl je u nás dlouhodobě velmi nízký. Řádově jsou to desetitisíciny procent z celkového počtu přepravených zásilek,“ dodal Chalupa.

Největší obchod s elektronikou Alza.cz letos využívá novou skladovou technologii AutoStore, díky které dokáže na výrazně menší ploše uskladnit násobně více zboží než v tradičním skladu a až čtyřikrát zrychlit expedici. Plně automatizovaná část logistického centra v Chrášťanech pojme velkou část zboží z katalogu e-shopu, které se svými rozměry vejde do skladovacích beden. Cílem je, aby se všechny objednávky směřující do jednoho z téměř 1300 českých AlzaBoxů expedovaly právě odsud, a omezily se tak přesuny zboží mezi sklady.

„Spolu s přidáním další třídicí směny jsme schopni objednávky do AlzaBoxů odbavit již do 30 minut od jejich přijetí na sklad. V praxi to znamená, že když si večer objednáte, následující den máte zboží v AlzaBoxu, a to kdekoliv v Česku,“ uvedl místopředseda představenstva Miroslav Köváry. V Praze a středních Čechách je podle něj interval dokonce ještě kratší.

Další velký e-shop CZC očekává, že se vzhledem k současné ekonomické situaci bude pohybovat ve stejných objemech tržeb jako v roce předchozím. „Věřím, že tomu dopomůže i nabídka zboží, která je oproti loňskému roku, ovlivněnému nižšími dodávkami, mnohem širší,“ podotkla mluvčí Michalela Balarinová.

Největší on-line obchod se spodním prádlem Astratex se letošní zvýšení poptávky snaží zvládnout za pomoci brigádníků, kteří ve skladu odpracují tisíce hodin. „Zároveň v těch nejvypjatějších dnech pomáhají také kolegové z kanceláří, kteří v sezoně odpracují i několik směn přímo na skladu třeba u balicích stolů. Mimo to, že nám to pomůže zvládnout odeslat zboží našim zákaznicím včas, má to velmi pozitivní dopad také do vztahů mezi jednotlivými odděleními,“ dodal personální ředitel Astratexu Martin Svoboda.

TZ

Foto: Shutterstock

Napsat komentář