Otěže české stavební firmy přechází z otce na syna

VW WACHAL

Zakladatel stavební firmy Viliam Wachal předává pomyslné žezlo svému synovi Ondřejovi, který se stává jejím novým generálním ředitelem. Ve funkci nahradí svého otce v roce, kdy společnost slaví 30. výročí od založení. Jako nový generální ředitel se hodlá zaměřit na další rozvoj podnikání a také na zavádění inovací. Jen málokterá firma se stamilionovými obraty zůstává v Česku po generace v čistě rodinných rukou. Stavební firma VW Wachal je jednou z nich. Podnikatelům původně z Kroměříže se navíc v loňském roce dařilo i přes pandemii koronaviru – odhadovaný obrat znovu přeskočil půlmiliardovou laťku.

„Nikdy bych se nechtěl dočkat momentu, kdy bych naší firmě bránil v dalším rozletu. Proto ji zavčas a rád svěřím mladším, kteří mají tu správnou energii a moderní uvažování. Jsem moc rád, že Ondřej měl od začátku o toto podnikání zájem a díky tomu mu nyní mohu předat vedoucí pozici,“ říká Viliam Wachal, zakladatel společnosti VW Wachal. I po svém odchodu z nejvyšší funkce však hodlá zůstat v obraze, a to jako předseda představenstva. „Je to pro mě samozřejmě výzva a velká zodpovědnost – i kdybych chtěl, tak už se nemám za kým schovat. Ale myslím, že jsme se zbytkem vedení připraveni firmu dál vést k úspěchu,“ říká Ondřej Wachal, kterému bude letos 35 let. Sám společnost poznal „zespodu“, od letního brigádničení u míchačky až po funkci ekonomicko-provozního ředitele, kterým byl dosud. Ve vedení firmy by se chtěl zaměřit především na digitalizaci staveb a rozvoj dalšího obchodu. „Chceme se zbavit papírů na stavbách a většinu dokumentace již udržovat pouze digitálně. Je to jasný trend, který zrychluje práci a předchází různým zmatkům. Budu se také více věnovat soukromým zakázkám, které byly zatím spíše na okraji našeho zájmu,“ popisuje plány do budoucna. Soukromé zakázky sice v případě ekonomických problémů rychleji brzdí, ale následně se i rychleji rozbíhají. „Také bychom rádi rozvíjeli další aktivity jako opravy mostů nebo stavby inženýrských sítí. O to se nyní bude starat právě otec, když bude mít volnější ruce,“ doplňuje Ondřej Wachal.

Podle Viliama Wachala jeho syn firmu přebírá v obtížné době, přesto nemá nejmenší obavy, že by to nezvládl. „Nemám v plánu mu do vedení zasahovat, v posledních letech prokázal, že je schopný manažer. Budu se udržovat v obraze, ale rozhodování a řízení už nechám na něm. Docela se těším, až budu mít více času třeba na golf nebo cestování,“ říká. A podle svých slov by se nebránil, kdyby Ondřej firmu časem předal svým potomkům.

Přestože je letošek pro budoucnost řady odvětví rokem nejistoty, pro firmu VW Wachal je rokem oslavy 30. výročí od založení. „Pandemie se nás naštěstí zatím zásadně nedotkla, loni jsme měli dostatek práce a věřím, že výsledky hospodaření budou dobré. I letos máme nasmlouvány zakázky a zatím to vypadá, že jubilejní rok bude úspěšný,“ předpovídá Ondřej Wachal. Je však podle něj už nyní znát, že práce ubývá a o zakázky se uchází více firem, než bylo zvykem dříve.

Podle Viliama Wachala bude kondice stavebnictví záležet i na tom, jak se příští vláda vypořádá s následky pandemie. „Dluhy se budou muset začít splácet a to může dost ovlivnit veřejné rozpočty a investice. Ale věřím, že to nezpůsobí stejnou paralýzu jako po finanční krizi v roce 2008, kdy se úplně zastavily veškeré veřejné zakázky a chvíli trvalo, než se zase vše rozběhlo. To bylo asi nejsložitější období za dob našeho fungování,“ vzpomíná.

Napsat komentář