Nedostatek skladových prostor žene nájemce do horšího standardu

skladovací prostory standard

Zatímco poslední desetiletí bylo ve znamení zvyšování kvality pronajímaných prostor, kdy nájemci přecházeli do vyššího standardu „A“ (např. vyšší světlá výška skladu, lepší efektivita skladování či energetická náročnost), nyní se trend otáčí. Důvodem je nedostatek lepších prostor. V důsledku toho zdražují nejen ty nejkvalitnější sklady na trhu, které mají obsazenost na úrovni 98,5 %, ale i ty nižší třídy.

„Zažili jsme již opakovaně, kdy klient dal preferenci jakémukoliv dobře dostupnému místu před kvalitou. Co by sítem dříve rozhodně neprošlo a nebylo by ani uvažováno, je dnes bráno s povděkem. Situaci může zlepšit buď větší moderní výstavba na dobrých lokacích, nebo paradoxně zvyšující se riziko krize. Kdy s rostoucí inflací klesá poptávka po některém zboží, a vzniká tak teoreticky smrtící koktejl, který na konci roku či v prvním kvartálu příštího roku může skončit rozčarováním mnoha podnikatelů,“ říká Petr Narwa, Head of Transaction & Consulting Services, který má v Prochazka & Partners na starosti mj. i industriální tým.

Zatímco u industriálních nemovitostí kvality „A“ poblíž velkých měst, tzv. hotspotech, se dnes platí až 6,50–7,90 eur / m2 (meziroční nárůst o 30 %), ve skladech kvality „B“ se jedná o nárůst ze 3,90 na 5,00 eur / m2.

V prvním kvartálu se pak naplno projeví inflační doložky, jakmile Český statistický úřad zveřejní oficiální čísla inflace za rok 2022 a nájemní ceny vzrostou o inflaci. Je ale nutno brát v potaz, že v Česku je většina nájemních smluv denominovaná eurovým standardem (inflace je v Eurozóně nižší než v ČR), česká je pak cca dvojnásobná. Najdou se pak ale samozřejmě i pronajímatelé, kteří inflační doložku určují inflací v Česku, ale nájemné dostávají v eurech.

Pokud tedy k současnému až 30 % zdražování přičteme i 15 % inflaci za rok 2022 a rostoucí ceny energií, jedná se vskutku o smrtící koktejl pro industriální nájemce. Pronajímatelé, kteří mají zasmluvněnou u svého dodavatele energií zajímavou fixaci, pak v současné chvíli dokážou nabídnout o 0,8–1,2 eur / m2 lepší nájemní podmínky. To už je v průměrném skladu o velikosti 10 tisíc m2 citelně znát.

„V případě, že nájemci odebírají od pronajímatele energie bez fixace a sami ji nemají, již nyní zažívají obrovský nákladový problém. Nejvíce zasažené jsou samozřejmě výrobní společnosti, ale i logistiku nečeká nic jiného než pokračující masivní zdražování, a to tedy vinou současného nárůstu cen, inflační doložky nájmu a energetické krize. Obávám se, že pro některé typy podnikání, se může stát tento mix likvidační. Některé růstové segmenty „nabuzené“ pandemií se začínají potýkat s problémy typu plnými skladovými zásobami a zbožím, které jsou spotřebitelé během krize ochotní tzv. „oželet“. Další podobné firmy je tak mohou následovat,“ dodává Narwa.

TZ

Napsat komentář

burza index Praha
Ekonomika

Nový index PX START

Pražská burza zavádí od 18. 12. 2023 výpočet nového indexu PX Start (ISIN CZ0160000035). Součástí indexu jsou všechny akcie obchodované na trhu START, v současné

Číst dále »