MŽP: 7 miliard korun na modernizaci autobusů či tramvají

Po dotacích do bateriových či vodíkových vlaků přichází resort životního prostředí s první výzvou na podporu modernizace městské hromadné dopravy. Na nové autobusy poháněné elektřinou či vodíkem, trolejbusy a tramvaje vydá 7,3 miliardy korun z Modernizačního fondu.

Prostředky z programu TRANSPORT Modernizačního fondu bude možné použít na výměnu vozidel se vznětovými motory, ale i těch s pohonem na zemní plyn, případně jiná fosilní paliva za nové ekologičtější alternativy s významnou úsporou emisí CO2. Nahrazené vozidlo již nebude provozováno ve standardním provozním režimu MHD ani jiných linkových provozech na území České republiky.

Na nákup nového dopravního prostředku, který nahradí starší, neekologický vůz, je možné získat 50 % z maximálních způsobilých výdajů stanovených výzvou. Výše dotace se odvíjí od typu a velikosti pořizovaného vozidla, lze ji využít na pořízení trolejbusů a tramvají i autobusů na elektrický nebo vodíkový pohon.

Nákup nových ekologičtějších autobusů a tramvají díky dotaci plánuje například město Brno.

Právě v Dopravním podniku města Brna se tato nová výzva na výměnu starých neekologických vozů městské hromadné dopravy vyhlašovala. „Nejen jako představitel Dopravního podniku města Brna, ale i jako místopředseda Sdružení dopravních podniků velmi vítám dotační výzvu Ministerstva životního prostředí, která je pro nás všechny obrovskou příležitostí. Dopravní podniky nejsou schopny z vlastních zdrojů efektivně modernizovat své vozové parky, a tak ani dostát přísným evropským směrnicím v oblasti snižování CO2. V Brně se chystáme dotaci využít na modernizaci tramvají a trolejbusů, případně i autobusů,“ sděluje Miloš Havránek, generální ředitel Dopravního podniku města Brna a 1. místopředseda Sdružení dopravních podniků.

Příjem žádostí bude probíhat od 28. března 2025 do 31. ledna 2026. Oprávněnými příjemci podpory jsou právnické a fyzické osoby podnikající v oblasti městské hromadné dopravy. Žádosti, které splní výzvou a programem požadovaná kritéria, ale jejich pořadí přesáhne rámec disponibilní alokace výzvy, budou zařazeny do tzv. zásobníku žádostí. Velikost zásobníku činí maximálně 5 % celkové alokace výzvy. V případě naplnění alokace i zásobníku bude příjem žádostí automaticky ukončen.

„V případě využití technologicky složitějších řešení, jako jsou třeba autobusy na vodíkový pohon, nebo parciální trolejbusy s akumulátorem, které umožní obsluhovat i ulice bez trakčního vedení, bude podpora navýšena o bonusové plnění na pokrytí vyšších pořizovacích nákladů,“ vysvětluje ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman.

Program TRANSPORT Modernizačního fondu, jehož je podprogram TRANSGov součástí, podporuje projekty čisté mobility pro veřejné subjekty a subjekty pod závazkem veřejné služby prostřednictvím pořízení čistých silničních nebo drážních vozidel či vozidel s nulovými emisemi a dále také projekty výstavby potřebné infrastruktury – dobíjecích/plnících stanic pro tato vozidla, elektrizace a zvyšování energetické účinnosti kolejových tratí a dalších opatření vedoucích ke snížení energetické spotřeby v dopravě, umožňující přechod na bezemisní formu dopravy a opatření bezprostředně spojená se zvýšením energetické účinnosti v dopravě. Program je podpořený ze systému emisního obchodování EU ETS.

TZ

Zdroj: eGOVERNMENT.NEWS  

​ 

Napsat komentář

Government

TeleMedPointy nově rozvážejí léky

V odlehlých oblastech Moravskoslezského kraje zřídilo hejtmanství TeleMedPointy. Tato kontaktní místa umožňují zájemcům hlídat si své zdraví, a to měřením základních životních funkcí. TeleMedPointy zdarma

Číst dále »