Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) společně s Národním pedagogickým institutem (NPI) představilo finální podobu revidovaných Rámcových vzdělávacích programů pro předškolní a základní vzdělávání (RVP PV a RVP ZV). Tyto dokumenty definují hlavní cíle, obsah vzdělávání, očekávané výsledky učení a dovednosti, které by měli žáci a děti v jednotlivých stupních vzdělávání získat. Má se jednat se o největší změnu ve vzdělávání v České republice od zavedení rámcových vzdělávacích programů před 20 lety.
„Schválené RVP představuje obecný rámec a společný základ, který se zaměřuje na získání klíčových znalostí, důležitých pro život v 21. století, a jejich propojení s praktickými dovednostmi. Zároveň chceme školám umožnit značnou flexibilitu a dát prostor k přizpůsobení vlastního vzdělávacího obsahu,“ řekl ministr školství, mládeže a tělovýchovy. Ministr také poděkoval svým předchůdcům a odborníkům, kteří se podíleli na přípravě dokumentu.
Novinkou spojenou s revizí RVP je princip průběžného vyhodnocování zkušeností, což má umožnit úpravu programů na základě zpětné vazby. „K tomu účelu bude zřízena Národní kurikulární rada tvořená zástupci ministerstva, školských asociací, asociací děkanů fakult připravujících učitele a expertních členů, která bude stálým poradním orgánem ministerstva pro otázky RVP a jejich implementace,“ vysvětluje náměstek ministerstva školství. Do poloviny roku 2026 má vyhodnotit Národní kurikulární rada poznatky z pilotního ověřování RVP, do kterého se mohou školy hlásit dobrovolně.
Nový RVP pro mateřské školy má za cíl zajistit plynulý přechod dětí do základního vzdělávání a vytvářet podnětné a respektující prostředí pro jejich přirozený rozvoj.
Revidovaný RVP má umožnit základním školám lépe přizpůsobit vzdělávací obsah svým podmínkám, přičemž má zachovat jednotný rámec a minimální standardy vzdělávání. Důraz je kladen na rozvoj klíčových kompetencí, jako je kritické myšlení, spolupráce, řešení problémů, schopnost učit se a kreativita. Mezi základní gramotnosti patří čtenářská, pisatelská a logicko-matematická gramotnost.
Digitální dovednosti, klima školy a osobnostní a sociální výchova mají být klíčovými průřezovými tématy. Struktura dokumentace má být zjednodušena, což má snížit administrativní zátěž škol a umožnit pedagogům věnovat více času výuce.
Školy mají vytvářet nebo upravovat školní vzdělávací programy (ŠVP) podle požadavků revidovaného RVP ZV. K dispozici mají být modelové ŠVP, které mohou poskytnout inspiraci a návod. Tyto dokumenty mají být zveřejněny do února 2025. Školám má být k dispozici rozsáhlá metodická podpora, včetně workshopů, školení, příkladů dobré praxe a digitálních materiálů.
„Kromě maximální transparentnosti během přípravy nových RVP vytváříme také rozsáhlý balík metodické podpory pro školy, včetně modelových ŠVP. Měly by školám sloužit především jako konkrétní inspirace, aby pro ně byl přechod na nové kurikulum co nejjednodušší,“ uvádí ředitel Národního pedagogického institutu.
Harmonogram implementace:
– Mateřské školy: Dobrovolné zapojení od září 2025, povinné zavedení od září 2026.
– Základní školy: Dobrovolné zahájení výuky podle nových ŠVP od září 2025 v 1. a 6. ročníku. Povinnost výuky podle revidovaného RVP ZV od školního roku 2027/28 pro 1. a 6. ročník, a od 2031/32 pro všechny ročníky.
TZ
Zdroj: eGOVERNMENT.NEWS