Modernizace tuzemských tepláren bude do roku 2030 stát 180 mld. Kč

teplárny modernizace

Náklady na modernizaci tuzemských tepláren, jejichž provozovatelé budou muset do roku 2030 nahradit staré technologie spalující uhlí novými zdroji tepla i jeho rozvody, se budou pohybovat kolem 180 miliard korun. Projekty jsou financovány pomocí dotací z modernizačního fondu, teplárny v něm mají k dispozici 87,5 miliardy korun. Na dnes zahájené dvoudenní konferenci Dny teplárenství a energetiky to v Olomouci řekl předseda Teplárenského sdružení Mirek Topolánek.

Teplárny do roku 2030 přejdou z uhlí, které je nyní hlavním palivem, převážně na zemní plyn, pevnou biomasu a biometan. “Celkové investice do roku 2030 odhadujeme na 180 miliard korun,” uvedl Topolánek, podle kterého úspěšná transformace tuzemského teplárenství je podmíněna přijatelnou podobou legislativy EU a zajištěním odpovídajících prostředků v programu zaměřeném na podporu modernizace soustav zásobování tepelnou energií.

S EU je podle Topolánka kvůli mnohamiliardovým investicím tepláren nutné jednat o výši jejich přiměřeného zisku, která zohlední náklady na modernizaci a tržní úrokové sazby. Topolánek upozornil, že při modernizaci tuzemského teplárenství bude důležitá také podpora tepla vyráběného z obnovitelných zdrojů a zařízení na kombinovanou výrobu elektřiny a tepla. V roce 2030 by měl mít hlavní podíl v tuzemského teplárenství zemí plyn, poté jeho váha v energetickém mixu bude postupně klesat, naopak se z výší podíl pevné biomasy, geotermální energie a biometanu.

Cena zkapalněného zemního plynu, který loni po ruském útoku na Ukrajinu a následných sankcích EU nahradil ruský zemní plyn, loni podle analytika Blahoslava Němečka ze společnost EY několikanásobně vzrostla a dostala se na historické maximum. V předchozích letech se pohybovala mezi 20 až 30 euro za MWh, v roce 2022 ale Evropa soupeřila s asijskými státy o jeho dodávky, což mělo za následek rychlý růst cen. Evropu od ještě vyšších cen zkapalněného plynu zachránila recese v Číně. “Díky tomu, že klesla spotřeba Asie, tak cenový vrchol nebyl tak vysoký,” podotkl Němeček, podle kterého se situace na trhu už uklidňuje a cena zkapalněného plynu klesá.

Topolánek upozornil, že cena zkapalněného plynu z podstaty nikdy nebude na úrovni levnějšího pevninského zemního plynu, který teplárny dříve nakupovaly. “Jsou tam prostě tři procesy navíc. Bude (zkapalněný plyn) vždy zhruba o 15 eur dražší, takže ceny kolem 20 eur (za MWh) jsou nenávratně pryč. Počítejme s cenami, které tady při velkém přetlaku nabídky už byly, a to je někde kolem 38 eur za MWh. Na ty se můžeme dopracovat,” uvedl Topolánek.

TZ

Napsat komentář

HR a Jobs

Revoluce v benefitech se nekoná

[[{“value”:” I navzdory obavám z dopadu vládního konsolidačního balíčku na oblast zaměstnaneckých benefitů k žádnému kritickému scénáři nedošlo a očekávané plošné snižování benefitů se nekonalo.

Číst dále »