Vláda schválila zvýšení minimální mzdy o 1 000 korun na 16 200 korun. Spolu s ní se zvýší i nejnižší zaručené mzdy v osmi skupinách prací odstupňovaných zejména podle jejich složitosti a odpovědnosti.
Česká republika patří v rámci Evropské unie k zemím s jedním nejnižších poměrů minimální mzdy vůči průměrné mzdě. V roce 2017 byla tato relace jen 37,1 %. Díky růstu minimální mzdy v posledních letech však v roce 2022 dosáhne zhruba 41,7 % průměrné mzdy.
Růst minimální mzdy a nejnižších úrovní zaručené mzdy navýší i příjmy státu. Na sociálním pojištění by se mělo vybrat o 0,97 mld. Kč více než letos, příjmy ze zdravotního pojištění by se mohly zvýšit o zhruba 0,36 mld. Kč. Dle dostupných údajů lze předpokládat zvýšení ročních mzdových nákladů zaměstnavatelů v podnikatelské sféře o cca 5,69 mld. Kč, v nepodnikatelské sféře o zhruba 0,37 mld. Kč.
Minimální mzda podmiňuje růst nejnižších úrovní zaručené mzdy. Ty stanovují nejnižší cenu práce odstupňovaně podle její složitosti, odpovědnosti a namáhavosti. Jedná se o mzdu nebo plat, na kterou zaměstnanci mají podle nárok při týdenní pracovní době 40 hodin. Nejnižší úrovně zaručené mzdy platí pro zaměstnance, jejichž mzdy nejsou sjednány v kolektivních smlouvách a u zaměstnanců ve veřejných službách a správě. Typy práce se zařazují do 8 skupin a pro každou z nich je stanovena příslušná nejnižší úroveň zaručené mzdy.
TZ
@RadekVyskovsky
Zdroj: eGOVERNMENT NETWORK NEWS