Vytvořit celoevropskou digitální platformu a umožnit malým a středním podnikům získat kapitál pro jejich rozvoj je hlavním cílem projektu podpořeného z Národního plánu obnovy (NPO). A to na Evropském blockchainu European Blockchain Services Infrastructure (EBSI), tedy pomocí technologie, která zabezpečuje sledování transakcí v digitálním světě. Na přípravě a testování platformy pracuje pět vysokých škol v čele s Českým vysokým učením technickým v Praze (ČVUT), 10 partnerských společností a zájem už vyjádřilo více než 210 malých a středních podniků napříč Evropskou unií (EU). Platforma pomůže malým a středním podnikům zjednodušit přístup k financování zejména jejich digitální a zelené tranzice a nabídne investorům možnost bezpečně do těchto podniků investovat. Projekt se zcela vyhýbá kryptoměnám a zaměřuje se výhradně na decentralizované technologie (DLT).
„Jedná se o výjimečný evropský projekt, který se bude řídit od nás z Česka. EBSI umožní podnikům vydávat dluhopisy a získat kapitál pro svůj další rozvoj. Zároveň sníží náklady na vydání dluhopisů, což pomůže přinést nové příležitosti, zajistit větší transparentnost obchodu s cennými papíry a zjednodušit dohled ze strany regulačních orgánů. Digitální platforma také umožní investorům snadno hledat nabídky dluhopisů od různých firem. Na základě toho se rozhodnou, do které z nich investují,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.
Platforma bude využívat technologii blockchainu, takže všechny transakce, jako jsou nákup a prodej dluhopisů, budou zaznamenány ve veřejné a nezměnitelné digitální podobě. Tento způsob pomůže zvýšit důvěru investorů, protože budou mít jistotu, že jsou všechny informace transparentní. Jedná se také o snadnější způsob, jak se mohou investoři spojit s podnikem, do kterého se rozhodnout investovat.
„O vybudování této platformy se snažíme již několik let, získali jsme proto podporu celé řady členských států EU i Evropské komise. Je dokonce součástí Evropské i naší národní strategie pro podporu malých a středních podniků. Jsme proto rádi, že se začíná realizovat a že zejména zapojením českých univerzit vznikne u nás a na Slovensku takříkajíc technologická páteř v oblasti DLT, tedy inovací, kde jsme již dnes velmi silní,“ říká vrchní ředitel digitalizace a inovací Petr Očko.
Pro malé a střední podniky je často složité získat bankovní úvěry pro financování svých projektů, proto MPO loni vyhlásilo výzvu z NPO na vytvoření digitální platformy EBSI. Žádosti bylo možné podávat do 26. února 2024 s celkovou alokací 195 milionů korun. Z prostředků se hradí neinvestiční položky, jako jsou náklady na mzdy IT odborníků, právníků a ekonomů. Hlavním příjemcem projektu je technická univerzita ČVUT, která platformu EBSI připravuje ve spolupráci s Právnickou univerzitou Univerzity Karlovy, Vysokou školou ekonomickou v Praze, Vysokým technickým učením v Brně a Technickou univerzitou v Bratislavě. „Jsme hrdí, že se ČVUT může do projektu zapojit a ve spolupráci s dalšími univerzitami vytvořit inovativní platformu pro podporu malých a středních podniků,” říká rektor ČVUT Vojtěch Petráček.
Do řešení projektu je v rámci konsorcia dále zapojeno 10 partnerů nejen z Česka a Slovenska, ale i z Polska, Španělska, Řecka a Bulharska. Prvním úkolem a podmínkou Národního plánu obnovy bylo ověřit zájem malých a středních podniků, které by se chtěly zúčastnit testování. Cílem bylo získat alespoň 190 takových společností.
„O zapojení se do projektu je ze strany podniků v různých zemích Evropské unie velký zájem, protože projekt pomůže řešit problémy financování především malých a středních podniků, pro které se zvláště v posledních letech výrazně ztížil přístup k financování. Cíl projektu jsme splnili, v tuto chvíli máme přes 210 firem, které mají zájem o testování platformy a následné vydávání digitálních dluhopisů pomocí platformy,” říká hlavní řešitel projektu Jan Škrabka, který má na ČVUT na starosti oblast práva, financí a technologií.
Díky zapojení dostatečného počtu malých a středních podniků se tak projekt posouvá do další fáze. Nyní vzniká samotná platforma, ve které půjde v několika krocích připravit emisi dluhopisů a následně na druhé straně provést jejich nákup investorem. „Plný provoz platformy, po pilotním otestování, chceme spustit do konce roku 2025,“ dodává hlavní řešitel projektu Škrabka.
Projekt EBSI se začal vyvíjet už v roce 2018, kdy státy EU, Norsko a Lichtenštejnsko vytvořily Evropské partnerství pro blockchain v rámci Evropské komise. Jde o první blockchainovou infrastrukturu pro veřejný sektor v Evropě. Cílem bylo využít blockchain k vytváření přeshraničních služeb pro veřejnou správu, podniky, občany a jejich ekosystémy, pro poskytování důvěryhodných služeb. Covidová krize navíc ukázala potřebu podpořit malé a střední podniky.
TZ
Zdroj: eGOVERNMENT.NEWS