Malé a střední podniky v Praze přijdou až o tři čtvrtě bilionu korun

small business

Propad produkce malých a středních podniků (MSP) v Praze v rámci dvou měsíců krize lze odhadovat na zhruba 200 miliard korun. V dalších 12 měsících se počítá s propadem od 400 do 560 miliard korun. Vyplývá to z nejnovější analýzy, kterou společnost PricewaterhouseCoopers zpracovala pro poradní ekonomickou skupinu Magistrátu hlavního města Prahy. Ta má za úkol navrhovat a přinášet řešení pro podporu pražské ekonomiky a na její činnosti se podílejí všechny zastupitelské kluby bez ohledu na členství v koalici či opozici.

V rámci tzv. epidemie Covid-19 a přijetí následných mimořádných opatření je v hlavním městě ohroženo velké množství pracovních míst a ekonomické fungování především drobných, malých a středních podnikatelů a dalších poskytovatelů služeb.

Ještě vyšší podíl než na českém HDP má Praha na produkci českých malých a středních podniků. Ty vytvářejí 40 procent produkce tohoto ekonomického segmentu celé země. Zaměstnávají zároveň 330 tisíc lidí. Minimální odhadovaný propad 600 miliard korun (více než pětina produkce) znamená ztrátu desítek tisíc pracovních míst.

Tak velké předpokládané ztráty vyplývají z toho, že Praha má specifickou strukturu malých a středních podniků. Velká část z nich operuje ve službách, obzvláště pak v cestovním ruchu, pohostinství nebo kultuře. Zde klesly příjmy v podstatě na nulu. Praha nyní připravuje podporu vybraných odvětví, na dnešním jednání se expertní skupina složená ze zástupců všech zastupitelských klubů shodla na podpoře cestovního ruchu v celkové výši 100 milionů korun a podpoře kulturních aktérů ve výši 120 milionů korun. Návrhy nyní projednají radní.

Podle společnosti PWC je však nutné, aby pomoc pražským podnikatelům urychlil stát. Programy Covid I a II pro ně byly nedostupné, program Covid Praha pak muselo nabídnout město z vlastních omezených prostředků. Analýza jasně ukazuje rozsah problému. Jde o šest set miliard až tři čtvrtě bilionu korun jen u malých a středních podniků. Město s ročním rozpočtem v desítkách miliard korun toto není schopno vyřešit. Částečně pomoci by měl program Covid III, který vláda chystá.

Napsat komentář