Logistika může být zábava i adrenalin

logistika

Přepravní a logistická společnost Geis přepraví ročně po zemi, vodě i ve vzduchu miliony zásilek a to jak na firemní, tak i na soukromé adresy.

Perličky z logistické praxe

„Občas se objeví opravdu mimořádná zakázka,“ říká Eva Děkanová, marketingová manažerka Geis CZ. A hned jednu takovou perličku konkrétně z letecké přepravy přidává. Šlo o býčí sperma od šlechtěného šampiona, které bylo potřeba přepravit z České republiky do Turecka.

„Bylo to zboží vysoké hodnoty, které vyžadovalo speciální zacházení. Bylo zabalené ve 27 tankových dózách o velikosti 55x55x80 centimetrů, každá vážila 70 kilogramů. Dohromady šlo o 100 993 dávek ve 27 tancích s celkovou hmotností téměř dvě tuny,“ vzpomíná Eva Děkanová.

Daleko větším problémem než hmotnost a rozměry zásilky ale byla potřeba nepřetržitého chlazení. „Tanky jsme museli po celou dobu transportu chladit tekutým dusíkem. Tím pádem šlo o tzv. nebezpečné zboží, jehož letecká přeprava se řídí specifickými pravidly Mezinárodní asociace leteckých dopravců (IATA),“ upřesňuje Eva Děkanová.

Zásilka odletěla dle plánu s leteckou společností Turkish Airlines a do cíle dorazila v pořádku a včas. „Asi po dvou měsících nás klient oslovil znovu, abychom dopravili jednu dózu zpět z Turecka z důvodu reklamace,“ říká Eva Děkanová. Jednalo se o 1013 dávek o hmotnosti 38 kilogramů. Zásilka dorazila do Prahy tak, jak bylo plánováno. „Turecký odesílatel ale bohužel nevystavil platné vývozní veterinární dokumenty pro vstup zboží do Evropské unie a zásilku zadržela česká veterinární správa. I přes veškeré úsilí se našemu klientovi nepodařilo donutit tureckou stranu, aby vystavila platné veterinární dokumenty. Proto jsme nakonec museli nechat tuto reklamovanou zásilku pod celním dohledem zlikvidovat,“ připomíná neblahý konec spermatu Eva Děkanová.

Nebezpečné lepidlo

Někdy se nebezpečné zboží objeví tam, kde byste ho nejméně čekali. „Unikátní zásilku, a to šest kusů železničních kolejnic o váze 16 000 kilogramů, jsme přepravovali letecky do indonéské Jakarty,“ vzpomíná David Knobloch, prokurista Geis CZ Air+Sea. „Tahle přeprava byla velmi náročná na přípravu, protože jsme zajišťovali i manipulační techniku na vykládku kolejnic z kamionu a jejich přesun na letecké palety k expedici do letadla. Navíc celá procedura přepravy, vykládky, manipulace a přípravy exportních dokumentů musela bezpodmínečně proběhnout během šesti hodin. Když už to vypadalo, že všechno stíháme, objevila se neavizovaná součást zásilky, a to speciální lepidla, která musela být odeslána stejným letem. Právě tahle drobnost nám způsobila největší stres. Ukázalo se totiž, že jde o nebezpečné zboží, takže jsme museli v extrémně krátkém termínu vyřešit jejich přebalení a dokumentaci podle regulí IATA. Naštěstí jsme si se situací poradili díky odbornosti a flexibilitě našeho leteckého oddělení a termín jsme dodrželi,“ popisuje David Knobloch a dodává, že na podobné komplikace je společnost Geis připravena.