Likvidací skončí ročně tisíce firem

Bisnode likvidace firem

Své podnikání v České republice končí každoročně likvidací tisíce firem. Od roku 2010 do letošního června jich bylo už 53 503, rekord drží rok 2018 s 10 198 zlikvidovanými podnikatelskými subjekty. Některé likvidace se ale ani po létech nedaří ukončit podle požadavků zákona. Vyplývá to z údajů poradenské společnosti Bisnode.

Zrušení společnosti likvidací je jedním z poctivých a zákonných způsobů ukončení podnikatelských aktivit, jejím výsledkem je vymazání firmy z obchodního rejstříku.

„Aktuálně je v ČR v procesu likvidace 40 583 firem, z toho 28 804 (71 %), které do něj vstoupily v období 2010 – 2019,“ říká analytička Bisnode Petra Štěpánová s tím, že likvidace firmy je ve srovnání s jejím založením náročný, drahý a zdlouhavý proces.

I proto je dnes podle jeho odhadu český obchodní rejstřík zaneřáděn nejméně 80-110 tisíci nečinnými, nekontaktními či jednoduše nepotřebnými entitami. To potvrzují i data Bisnode. „Podle interní metodiky Bisnode je v ČR zhruba 103 000 spících firem, což je pětina z celkového počtu všech registrovaných společností,“ připomíná Petra Štěpánová a pokračuje: „Vedle zapleveleného obchodního rejstříku spícími firmami je dalším nešvarem tuzemského podnikatelského prostředí vyhýbání se plnění informační povinnosti. Za posledních pět let finanční výkazy do sbírky listin ani jednou neuložilo zhruba 150 000 firem, tedy téměř třetina všech firem v ČR.“

Napsat komentář